Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Martin Štěpánek opět boduje

nové světové rekordy ve freedivingu

autor: Sládek Tomáš  (publikováno: 20.04.2005)

Kajmanské ostrovy, 8.-14. dubna - Martin Štěpánek vytvořil další světové rekordy v potápění na nádech a tím rozšířil svoji sbírku úspěchů. V disciplíně konstantní zátěž bez ploutví dosáhl hloubky hloubkou 80 m, v disciplíně variabilní zátěž dosáhl hloubky 136 m.

Dosavadní rekord v disciplíně konstantní zátěž bez ploutví - sestupuje i vystupuje se prsovým stylem - držel Herbert Nitch hodnotou 66 m a Martin tak rekord zlepšil o úctyhodných 14 m.

V disciplíně variabilní zátěž k sestupu dopomáhá sled, sjíždějící po laně (viz foto). K hladině se závodník vrací vlastními silami, použitím ploutví nebo ručkováním po laně. Dosavadní rekord v hodnotě 135 m držel Carlos Costa z Venezuely.

Martin Štěpánek a jeho týmová kolegyně z Performance Freediving International Mandy-Rae Cruickshank's trénovali déle než měsíc pod vedením trenéra Kirka Kracka na Kajmanských ostrovech. I přes nepřízeň počasí a Martinovy zdravotní problémy byl jejich usilovný trénink završen úspěchem - připsáním celkem čtyř světových rekordů.

Mandy-Rae Cruickshank's dosáhla 74 m v disciplíně free immersion - sestup i výstup ručkováním po laně, bez ploutví. Stávající rekord byl 71 m. Druhou disciplínou byla konstantní váha bez ploutví, kde Mandy zdolala 50 m, čímž zlepšila o 8 m stávající rekord Američanky Annabel Briseno.

Akce se konala pod patronátem AIDA, která je globální organizací tvořící pravidla pro konání soutěží a uznávání rekordů ve freedivingu. Oficiálními rozhodčími AIDA byli Judges Bill Stromberg (Švédsko) a Nicolas Laporte (Švýcarsko).

 

Martin Štěpánek (foto Miroslav Hrdý)
Martin Štěpánek
Sestup na sledu
Sestup na sledu
Výstup pod dohledem jistícího potápěče (foto Miroslav Hrdý)
Výstup pod dohledem

autor: Sládek Tomáš