Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Další rekord: 330 m

Korsika, 5. července 2005

autor: Sládek Tomáš  (publikováno: 11.07.2005)

Pascal Bernabe vytvořil nový hloubkový rekord s otevřeným okruhem, překonal tak rekord starý necelý měsíc.

Rekordní ponor se uskutečnil ve Středozemním moři, na Korsice nedaleko Propriana. Sestup zajišťovalo 12 podpůrných potápěčů a 18 členů týmu na povrchu. Sedm lahví nesl potápěč s sebou, dalších 20 dekompresních lahví bylo rozmístěno podél sestupového lana.

Ráno bylo moře klidné. Sestup byl rychlý a zpočátku probíhal bez problémů. Když se blížil maximální hloubce 330 m, pocítil Bernabe silné projevy HPNS. Na dně implodovala jedna ze svítilen na přilbě a tlaková vlna poškodila ušní bubínek. Vše zvládnul, sestup trval deset minut.

Výstup probíhal podle plánu. Přetrvávala žaludeční nevolnost, pravděpodobně způsobená zraněním ucha. Vítr na hladině zesílil, zvedly se vlny. Dekomprese trvala celkem 8 h a 49 minut, na hladině pokračovala ještě hodinovým dýcháním kyslíku.

Předchozí rekord vytvořil Nuňo Gomez z Jihoafrické republiky dne 10. června 2005, když v dosáhl hloubky 318 m v Rudém moři nedaleko Dahabu. Jeho ponor trval celkem 12 h a 20 minut.

Bernabe se narodil v roce 1964 a pracuje jako učitel. Sbíral korál v Tunisku, potápěl se ve francouzských jeskyních. V roce 2002 dělal podpůrného potápěče Audrey Mestre, když zahynula při pokusu o no-limits freedivingový rekord, na nehodě nenese odpovědnost. Příprava hloubkového rekordu zabrala tři roky, uspěl na pátý pokus.

autor: Sládek Tomáš