Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Sedm potápěčů bude sdílet jednu automatiku

Připravuje se pokus o rekord

autor: Pavlína Procházková  (publikováno: 30.05.2008)
redakčně zpracoval: Tomáš Sládek

Brněnský freedivingový klub Ocean Devils za podpory potápěčského klubu Trygon Brno se pokusí o překonání světového rekordu v počtu lidí dýchajících pod vodou po dobu jedné hodiny z jedné potápěčské automatiky.

Ilustrační foto

Pokud se rekord podaří, zapíší se brněnští freediveři do České i do světové Guinessovy knihy rekordů. Současný rekord drží skupina pelhřimovských potápěčů ze dne 16. 12. 1995, kdy vydrželo šest potápěčů na jednom dýchacím přístroji po dobu 1:04:27 hodiny. Team Ocean Devils club (ODC), se pokusí jejich rekord překonat počtem sedm osob.

Oficiální pokus proběhne v sobotu 14.06.2008 v brněnském bazénu Kometa, ve sportovním areálu za Lužánkami, Sportovní 4, Brno. Na rekordu se bude podílet 7 zkušených freediverů, kteří budou střídavě dýchat pod vodou z jedné dýchací automatiky po dobu jedné hodiny, aniž by se mohli nadechnout nad hladinou. Celý team skládající se ze sedmi "závodníků - freediverů" bude v péči dvou klasických přístrojových potápěčů, kteří budou pod vodou zajišťovat jejich bezpečnost. Také na břehu budou min. 3 osoby tvořící podporu a zajištění. Vlastní pokus by měl být zahájen v sobotu v 10:00 hodin. V 10:15 hod. začne oficiální pokus. Začne se měřit čas, odkdy se bude dýchat pouze z jedné dýchací automatiky. Celou akci je možné sledovat přímo z vody, neboť po tuto dobu bude část bazénu otevřena pro veřejnost.

Na generálce, která proběhla v sobotu 17.05.2008 se ukázalo, co je ještě třeba do oficiálního pokusu vypilovat. Všichni členové závodního teamu budou do oficiálního pokusu individuálně trénovat.

Pokus o rekord bude součástí potápěčské akce s názvem "Trygoniáda". Jde o "první podvodnickou soutěž" brněnského klubu potápěčů Trygon. Je to soutěž a zároveň společenská událost před nadcházející sezónou. Cílem není vyhrát, ale zdokonalit se po všech stránkách v potápěčských dovednostech zábavnou formou.

Dále se chystá např. couvání (plavání pozpátku v ploutvích) na čas, čtení textu na dně bazénu bez masky nebo vznášení se (howering) na zádech ve stavu beztíže ve vymezeném prostoru. Celá akce vznikla z myšlenky spojit nádechové a přístrojové potápěče na jedné akci a ukázat, že potápění umí zahrnout výrazné sportovní výkony s nádhernými prožitky a zábavou.

autor: Pavlína Procházková
redakčně zpracoval: Tomáš Sládek