Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Osm potápěčů sdílelo jednu automatiku

Brno, 14.6.2008

autor: Pavlína Procházková, Husák Radoslav  (publikováno: 16.06.2008)
redakčně zpracoval: Tomáš Sládek

Osm potápěčů se zapíše do České i světové Guinessovy knihy rekordů. Překonali světový rekord, když jim dýchací přístroj s jednou automatikou stačil k hodinovému pobytu pod vodou.

V brněnském bazénu za Lužánkami bylo v sobotu 14.6.2008 dopoledne opravdu rušno. Již od osmé hodiny ranní probíhal breefing brněnských freediverů z oddílu Ocean Devils a následné rozcvičení a rozdýchání na pokus o vytvoření světového rekordu v počtu lidí dýchajících pod vodou po dobu jedné hodiny z jedné dýchací automatiky. O přípravách jsme psali v článku Sedm potápěčů bude sdílet jednu automatiku, dodatečně byl počet rozšířen na osm.

Osm potápěčů sdílelo jednu automatiku

Krátce před polednem získal osmi členný tým freediverů světový rekord v počtu lidí dýchajících pod vodou po dobu jedné hodiny z jedné dýchací automatiky. Překonali tak rekord pelhřimovské skupiny potápěčů ze dne 16. 12. 1995, kdy vydrželo šest potápěčů pod vodou, na jednom dýchacím přístroji po dobu 1:04:27 hodiny.

Vše začalo v 10:00 hodin, kdy se všichni účastníci ponořili na dno bazénu a začali s přípravami. Vlastní pokus byl zahájen v 10:15 hod, kdy začal rozhodčí měřit čas. Osm zkušených freediverů střídavě dýchalo pod vodou z jedné dýchací automatiky po dobu jedné hodiny, aniž by se mohli nadechnout nad hladinou. Na pokus dohlížel přímo pod vodou rozhodčí z pelhřimovské agentury Dobrý den. Všichni účastníci rekordu měli obrovskou podporu a perfektní zajištění, jak pod hladinou, tak nad ní.

Nádech a pak hlavně klid

Zeptali jsme se organizátora a zároveň účastníka rekordu Petra Valy:
Jaké jsou pocity po rekordu?
Máme všichni obrovskou, ale obrovskou radost!!! Nešlo jen o rekord, ale i o to ukázat, že jde spojit potápění s přístrojem s nádechovým potápěním, že je to zábava i sportovní výkon.

Bylo to hodně těžké vydržet hodinu takto dýchat z jedné automatiky?
Myslím, že když odpovím za všechny účastníky rekordu, tak můžu říct, že to nebylo tak hrozné a všichni byli po celou dobu pokusu v pohodě. Prvních 10-15 minut po začátku se vše urovnávalo a potápěči si srovnávali rytmus dýchání. Pak už vše šlo v pravidelném rytmu, cca 1 nádech za minutu.

Účastníci rekordu

Slovenčíková Jarmila, Svačina Mirek, Popelka Pavel, Tanner Petr, Ondrůj Roman, Tichý Vladimír, Franc Vladimír, Vala Petr

Pokus o rekord byl součástí potápěčské akce s názvem "Trygoniáda". Šlo o "První podvodnickou soutěž" brněnského klubu potápěčů Trygon a zároveň sportovně - společenskou událost před nadcházející potápěčskou sezónou. Podvodnické soutěže jako couvání (plavání pozpátku v ploutvích) na čas, čtení textu na dně bazénu bez masky nebo vznášení se (howering) na zádech ve stavu beztíže ve vymezeném prostoru, zvládli všichni účastníci bravurně. Cílem nebylo ani tak vyhrát, ale zdokonalit se po všech stránkách v potápěčských dovednostech zábavnou formou.

autor: Pavlína Procházková, Husák Radoslav
redakčně zpracoval: Tomáš Sládek