Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Šemík a Horymír

doplnění a fotogalerie

autor: Sládek Tomáš  (publikováno: 05.05.2007)

Nález koster nebyl tak úplně neočekávaný.

Bystrý čtenář zprávy zveřejněné 1. dubna bere s rezervou. Scéna vytažení Horymíra sedícího na Šemíku je součástí připravovaného videoklipu režiséra Davida Raucha.

Horymír, Šemík a autor tohoto článku

Horymír, Šemík a autor tohoto článku

Kostry byly do vod Vltavy zanořeny zavěšené na vysokozdvižné plošině. Kostru Šemíka tvořil pěnou obalený skelet z nerezu, korunovaný pravou koňskou lebkou. Kostra Horymíra byla původně školní pomůckou. Větve, kořeny a všechen ten humus byl čerstvě natrhaný. Mým úkolem bylo doprovázet okamžik vynoření velkým množstvím bublin.

Vyvalila se spousta bublin a pak tohle...

Vyvalila se spousta bublin a pak tohle...

Klip se natáčel na jaře 2006. Novinář z jednoho velkého deníku se mne náhodou druhý den vyptával, jaké je kde u nás potápění. Při půlhodinovém rozhovoru o všech možných lokalitách se otázky několikrát stočily na potápění v Praze, asi si přečetl o některém z vánočních ponorů pod Karlovým mostem. Odbyl jsem ho, že v Praze to není nic moc, že jsem sice byl včera ve Vltavě pod Vyšehradem, ale že není vidět ani nataženou ruku. "Proč jste se tam tedy potápěl?" ptal se. "Měl jsem tam nějakou práci, asistoval jsem při vyzdvižení kostry koně s jezdcem, asi se našel Horymír se Šemíkem," odpověděl jsem stručně. Tím rozhovor skončil.

Za dva dny jsem dostal rozhovor k autorizaci a novinář opět volal. Rychle jsme probrali připomínky a on se znovu ptal na Horymíra, jestli nemám nějaké další podrobnosti. "To bylo jen natáčení filmu," povídám. Chvíle ticha, pak zoufalé zavytí. "Ježíš marjá, my to máme na zítřek jako otvírák na titulce." Byly čtyři odpoledne, to jsem šéfredaktorovi nezáviděl... Tak to dopadá, když novinář neověřuje informace.

Příprava natáčení

Příprava natáčení

Nebeský jezdec

Nebeský jezdec

Horymír

Horymír

Šemík

Šemík

Související odkaz: Nalezeny ostatky Šemíka i s Horymírem.

autor: Sládek Tomáš