Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Jarmila Slovenčíková odjíždí na MS ve freedivingu

AIDA World Campionchip 2007 v Egyptě začíná 23.10.

autor: Sotorník Jan  (publikováno: 15.10.2007)
redakčně zpracoval: Tomáš Sládek

Zlín, 15.10.2007 - S týdenním předstihem odjíždí česká závodnice na mistrovství světa připravená utkat se v hloubkových disciplínách freedivingu.

Letošní rok byl pro tebe ve freedivingu mimořádně úspěšným a právě se chystáš jako jediná zástupkyně české republiky na MS. Kde bereš motivaci k náročnému tréninku, který je potřeba pro soutěžení na tak vysoké úrovni a kolik času ti freediving zabere?

Motivace má několik složek. Určitě mě žene dopředu zvědavost. Když posunu svoje maximum a vynořím se s pocitem, že by to mohlo jít ještě dál, jsem zvědavá, kde je moje hranice. Částečně je to taky potřeba si něco dokázat, to myslím platí všeobecně pro sportovce.

Částečně je to i tak, že když něco děláte a daří se vám, tak v tom pokračujete s větší horlivostí. Já jsem v poslední době zjistila, že mám u nás pověst největšího dříče ve freedivingu. Nevím jestli zaslouženě. Asi to bude tím, že jsem předtím plavala s ploutvemi a to je podstatně větší dřina než freediving. Něco dělám 4-5x týdně, ne vždy je to specificky freedivingový trénink, ale snažím se o to.

Na chystaném MS v Egyptě jsi přihlášená na obě hloubkové disciplíny. Jaká jsou tvá dosavadní maxima?

V hloubkách jsem nikdy nezávodila, původně to mělo vypadat tak, že jsem měla závodit na Triple Depth, což měla být taková generálka, a na to navazuje MS, kde už by to bylo naostro. Tento plán ale bohužel nevyšel, takže první závody a hned MS. Vím že to není úplně šťastné. Tréninkové maxima mám -60m v CWT, což se mi podařilo na soustředění ve Francii na začátku června, a -35m v CNF mám ze srpna na Heřmanicích. V Egyptě budu mít 7 dní na přípravu, doufám, že se dostanu hlouběji.

Překvapilo mě, když jsem se dozvěděl, že na letošní hloubkové MS jedeš od nás jen ty. Na MS v Mariboru jste byly tři ženy a přeci jen Alena Zabloudilová je v bazénových disciplínách o fous lepší.

Na to se dost těžko odpovídá, velkou roli hraje to, že každý freediver má svoje zaměstnání a 2 - 3 týdny v Egyptě je dlouhá doba na dovolenou. Pokud jsem mluvila s Alenou, nemohla přes léto moc trénovat kvůli zdravotním potížím a dalším důvodem byly finance.

Přímo na místě budu sice sama za Českou Republiku, ale zároveň tam bude Martin Zajac a Juraj Karpiš za Slovenskou republiku, takže tak úplně sama nebudu.

Budeme ti držet palce, budeš psát nějaké zprávy přímo z MS, abychom mohli sledovat aktuální dění z tvého pohledu?

Nemůžu slíbit, že budu mít denně možnost přístupu k internetu. Pokud ano, budu se snažit co nejlépe informovat na svém blogu. Uvítám zpětnou vazbu, pište!

Když by si s tebou chtěl někdo z freediverů potrénovat, kde má šanci? Jaká je tvá nejoblíbenější lokalita?

Teď pracuji v Olomouci, takže nejčastěji na Olomouckém bazénu. Kromě toho taky na bazénu v Přerově a ve Zlíně. Přes léto jsem často na Výklekách a ve Svobodných Heřmanicích. Nejoblíbenějším místem je ale Attersee v podhůří rakouských Alp, je to kouzelné místo, přestože jsou tam trochu drsnější podmínky, když se zrovna nevyvede počasí. Letos jsem tam bohužel byla jenom jednou, doufám že příští rok se tam dostanu častěji.

Děkuji za tvůj čas a přeji hodně úspěchů na MS i v budoucím free životě.

Děkuju a doufám, že můj život nebude v některých směrech pořád free.

autor: Sotorník Jan
redakčně zpracoval: Tomáš Sládek