Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Martin Štěpánek vytvořil dva nové světové rekordy

duben 2006, Kajmanské ostrovy, Karibik

autor: Sládek Tomáš, Zdeněk Šraier, Vaverka Petr  (publikováno: 04.04.2006)

V konstantní zátěži dosáhl hloubky 106 m, čímž překonal dosavadní rekord -105 m, který držel Carlos Coste z Venezuely. Rekordní pokus trval 3 minuty a 52 sekund. Ve free immersion dosáhl také 106 m, čímž zlepšil svůj vlastní rekordní výkon z roku 2004, hloubku 102 m. A nakonec posunul svůj několik dní starý rekord v konstantní zátěži na -108 m.

Mandy-Rae Cruickshank při sestupu

Sobota 1.4.2006 - konstantní zátěž

Hned po zanoření bylo vidět, že je Martin na začátku sestupu pomalejší. Použil monoploutev s měkkým listem, aby ulevil svému bolavému kotníku. Navzdory těmto překážkám se Martin vynořil sice v dlouhém čase, ale s velkou jistotou ukázal přítomným rozhodčím, že je naprosto v pořádku. Tím učinil zadost protokolu AIDA. Na hladině i okolních plavidlech propukl kladným výrokem rozhodčího jásot a Martin mohl přijímat gratulace.

V disciplíně konstantní zátěž se freediver zanořuje i vynořuje pouze vlastními silou, za pomocí ploutví či monoploutve. Lana, podle kterého sestupuje, se smí dotknout pouze při obrátce. Pro svou vysokou sportovní hodnotu je konstantní zátěž označována za královskou disciplínu freedivingu.

Martin Štěpánek se spolu se svými teamovými kolegy Mandy-Rae Cruickshank, Georgem "Doc" Lopezem a trenérem Kirkem Krackem po roce vrátili na Kajmanské ostrovy. Na březen plánovali měsíc intenzivního tréninku následovaný "týdnem rekordů" začátkem dubna. Hned po příjezdu na ostrovy Martina přepadla nemoc. "Na začátku tréninkového pobytu jsem ležel v posteli se zánětem průdušek a pak i hrtanu, který se mi rozlezl do dutin," uved Martin v on-line rozhovoru pro sportovninoviny.cz. "Považuji za zázrak, že jsem se z toho takhle dostal a dohnal zameškaný trénink. Nechce se mi tomu věřit."

První den týdne rekordů byly vynikající podmínky. Skorojasno, 30 °C., snesitelný východní vítr, voda viditelnost min. 35 metrů, teplota ve 40 metrech 26 °C. Možná i díky nim byl tak úspěšný, k Martinovým -106 m v konstantní zátěži v první den týdne rekordů přidal George "Doc" Lopez -51m ve free immersion (národní rekord USA) a Mandy-Rae Cruickshank -80m v konstantní zátěži (Kanadský národní rekord).

Pondělí 3.4.2006 - free immersion

V této disciplíně se freediver přitahuje do hloubky i zpět po laně rukama, ploutve nejsou povoleny.

I když úplně jiným způsobem pohybu, dosahuje Martin naprosto stejného času (3 minuty a 52 sekund) a stejné hloubky (106 m).

Středa 5.4.2006 - konstantní zátěž

Rekordní tabulky se opět přepisovaly, Martin překonal svůj sobotní rekord zanořil se do hloubky -108 m. Doba ponoru byla 3 minuty a 50 sekund.

Pátek 7.4.2006 - konstantní zátěž

Po čtvrtečním odpočinku se Martin pokusil ještě o kousek posunout hranici lidských možností. Cedulka s hloubkou byla umístěna na laně ve 110 m. Martinovi se však během sestupu zaplavila maska. Bojoval s vodou v očích až do hloubky 104 m, pak sestup ukončil.

Fantastický týden, gratulujeme.

Poznámka: Páteční události doplněny v sobotu 8.4.2006


Martin Štěpánek trénuje na Kajmanských ostrovech konstantní zátěžMartin Štěpánek při otočce (konstantní zátěž)
Vynoření po sobotním rekordu (konstantní zátěž)
Po rekordu (konstantní zátěž)
autor: Sládek Tomáš, Zdeněk Šraier, Vaverka Petr