Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Martin Štěpánek vytvořil dva světové rekordy

Sharm El Sheikh, 22. a 23.5.2009

autor: Sládek Tomáš, Vaverka Petr  (publikováno: 24.05.2009)

V disciplíně konstantní zátěž s ploutvemi (CWT) dosáhl hloubky 122 m, v disciplíně free immersion hloubky 110 m. Rekordní týden začal skvěle.

Pátek 22.5.2009

První den rekordního týdne v 16:00 se Martin Štěpánek zanořil do hloubky 122 m s konstantní zátěží a vytvořil tak nový světový rekord. Celý ponor trval 3 minuty 36 sekund.

Dosavadní rekord v konstantní zátěži s ploutvemi, -120 m, držel jej Herbert Nitsch (Rakousko). V této disciplíně byl Martin na čele rekordních tabulek už několikrát, naposledy v roce 2006 výkonem -108 m.

Konstantní zátěž s ploutvemi je královskou disciplínou freedivingu. Potápěč sestupuje i vystupuje pouze silou svých nohou opatřených monoploutví. Sestupuje i vystupuje se stejnou zátěží, vodícího lana se smí dotknout pouze při obratu. Na důkaz úspěšnosti vynáší z dosažené hloubky cedulku.

Martin Štěpánek se právě vynořil z hloubky 122 m CWT

Martin Štěpánek se právě vynořil z hloubky 122 m CWT

Sobota 23.5.2009

Hned druhý den přidal Martin rekord v disciplíně free immersion. Zanořil se do hloubky 110 metrů, ponor trval 3 minuty 56 sekund.

Dosavadní rekord ve free immersion, -109 m, držel opět Herbert Nitsch. Martin jej měl v minulosti dvakrát, naposledy v roce 2006 výkonem -106 m.

V disciplíně free immersion závodník využívá pouze vlastních sil tím, že ručkuje po laně do hloubky a nazpět. Použití ploutví přitom není dovoleno.

Martin Štěpánek se právě vynořil z hloubky 110 m FIM

Martin Štěpánek se právě vynořil z hloubky 110 m FIM

Rekordní týden pokračuje

V období od 22. do 30. května 2009 chce Martin Štěpánek překonat ještě rekord v disciplíně konstantní zátěž bez ploutví (CNF), jehož současná hodnota je -88 metrů (držitel William Trubridge). Tím by se stal Martin držitelem rekordů ve všech třech hloubkových soutěžních disciplínách.

V egyptském Sharm El Sheiku se Martin na rekordní týden připravuje od začátku května. Hned při prvním tréninku 11.5. padaly hloubky přes 100 m, v úterý dal Martin 119,8 m CWT, čímž de facto vyrovnal světový rekord. Podmínky jsou velmi dobré, teplota vody 25 °C, viditelnost 40 m a v odpoledních hodinách utichá vítr.

Rozhodčími byli asociací Aida International stanoveni Jonas Andersson (Švédsko) a Panagiota Balanou (Řecko).

Tým zajišťující hladký průběh rekordního týdne čítá 14 lidí. V hloubce jistí Martina potápěči s rebreathery.

Podpůrný a jistící tým

Podpůrný a jistící tým

Pokusy o světové rekordy proběhnou již podruhé díky velmi významné podpoře společnosti SONY pod názvem SONY Free like.no.other 2009 a společnosti Aquasoft, která je zároveň oficiálním partnerem české freedivingové reprezentace. Záštitu nad rekordy převzala organizace F.I.I. (Freediving Instructors International).

Související odkazy

autor: Sládek Tomáš, Vaverka Petr