Stará Turá, 9. - 10. 11. 2002 - Symposium o technickém potápění umožnilo účastníkům seznámení s novými technologiemi a výměnu informací o proběhlých akcích.
Tempus fugit - čas běží - to bylo motto zahajovací řeči Prof. Františka Novomeského. Čas běží a přináší nové technologie, nové výzkumy, nové expedice, posun hranic. A bohužel také nové nehody.
Plný sál hotelu Sanus hostil tradiční akci slovenské potápěčské scény. Chtělo by se říci spíše československé, protože posluchači i přednášející z Česka tvořili podstatnou část účastníků. Nejdelší cestu vážil Petr Katz, který pracuje jako konstruktér potápěčské techniky u australské firmy Sea Hornet.
V průběhu dvou dnů proběhla řada prezentací. Začátek patřil celoobličejovým maskám, z různých pohledů jim byla věnována hned čtyři vystoupení. V. Čája představil systém Neptune II, J. Beránek Interspiro Divator MK II, J. Kroupa pak možnosti ultrazvukové komunikace. F. Novomeský demonstroval na vážné nehodě i rizika z použití celoobličejových masek plynoucí.
R. Šmok předvedl základní sortiment Halcyon. Velkou pozornost publika získali D. Mrzena s J. Kaňkou při prezentaci nových rebreatherů Halcyon RB-80. Zdá se mi, že jednodušší funkční rebreather už snad ani vyrobit nelze. Tomuto tématu se na Stranách potápěčských budu určitě ještě věnovat.
Poučení přinesl rozbor dvou nehod od R. Korima. O vážné nehodě, která se stala díky neodbornému zásahu do lahve Luxfer (metrický ventil v palcovém závitu), referoval V. Čája. M. Ivaška přinesl informace o změnách legislativy v Chorvatsku. Igor Marko v sobotu večer promítl tři své krátké filmy, které sklidily zasloužený potlesk.
V neděli byl J. Böhmem představen výcvikový systém ITD, R. Janota představil STDS. F. Novomeský přednesl úvahu na téma časopisecká informatika, J. Jirásko referoval o největší námořní katastrofě v historii, potopení lodi Wilhelm Gustloff a o potápění na jejím vraku, R. Korim presentoval internetový projekt DiveX.sk. Závěr patřil K. Gregorovi a expedici na Scapa Flow.
Naprostá většina příspěvků měla vynikající úroveň. Ocenit je třeba i dramaturgii, jednotlivá témata obsahově dobře navazovala a přednášky tvořily zajímavou názorovou mozaiku.
Nemyslitelnou součástí všech podobných akcí je neformální setkávání lidí. Při společenském večeru dobrou náladu pomáhal vytvářet St. Martin's dixieland jazz band, ve kterém jsme opět mohli vidět Prof. Novomeského, tentokrát jako hráče na banjo.
Další ročník Tecdive Slovakia bude v roce 2004.