Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Essentials of Technical Diving

reportaz z UTD kurzu

autor: Radim Vaculík  (publikováno: 20.12.2021)
redakčně zpracoval: Zdeněk Šraier

Na jaře 2021 jsem se rozhodl, že absolvuji kurz UTD. Do té doby jsem měl za sebou OWD a AOWD u EDS. Potápění mě baví a chtěl jsem se posouvat dále. Začal jsem porovnávat a srovnávat agentury, ceny a co mě za peníze naučí. Po pár diskuzích s kolegy potápěči jsem dostal doporučení na agenturu UTD, konkrétně instruktora Andreje Gašpara ze Slovenska, který učí technické i rekreační kurzy potápění UTD.

Po pár zprávách, které jsme si s Andrejem vyměnili, mi doporučil začít s kurzem Essentials of Tech, který mě připraví na další kurzy. Domluvili jsme termín, místo, cenu i to, co bych si měl z kurzu odnést. Kurz probíhal na místě Point40 - Veľké Košariská na Slovensku a trval 4 dny.

Point40
Point40

Obsahem kurzu Essentials of Technical Diving je práce se vztlakem, trim, následně S-drill, Vdrill, práce s SMB, reelem a stage. Co se týče výbavy, musíte mít suchý oblek, twinset v DIR uspořádání automatik, uzavřená bójka (SMB), reel a stage (pokud stage nebo reel nemáte, není to problém vypůjčit). Více o kurzu se dovíte na oficiálních stránkách UTD https://utdscubadiving.com/product/essentials-of-technical-diving/.

Kurz jsem absolvoval s potápěčkou Jankou, která byla mým buddy po celou dobu kurzu.

První den jsem dorazil autem na Slovensko, ubytoval se na Point40 a v 10:00 jsme začali. Dopoledne jsme strávili u čaje v zasedací místnosti, kde jsme začali s organizačními informacemi a následně se učili základní cviky - Basic 6.

Základní výstroj
Základní výstroj

Odpoledne jsme už zamířili k vodě. Před každým ponorem jsme dělali dry-run - vše, co bude probíhat pod vodou, jsme dělali na suchu. Takže například si V-drill nacvičíte 3krát na suchu a pak teprve jdete kroutit ventily do vody.

Rozbalení a sbalení stage poslepu bez dívání na ruce
Rozbalení a sbalení stage poslepu bez dívání na ruce

Předmětem prvního ponoru byl kopy - frog kick, helicopter kick, back kick. Tady zjistíte, že kopat pozpátku 50m podél šnůry není uplně hračka a trochu se i zapotíte (nebo taky zamotáte do šňůry). Následovaly cviky Basic 6 na místě na plošině a ponor jsme zakončili výstupem z 6m hezky pomalu - 1m za minutu. Už tady, po prvním ponoru, jsem pochopil, že můj vztlak není ideální a že to bude boj.

Výstupy ze 6m byl pro mě velký oříšek
Výstupy ze 6m byl pro mě velký oříšek

Po každém ponoru následoval debrief u videa z GoPro, kterou vás celou dobu instruktor natáčí. Pak někdy ani není třeba jakéhokoliv komentáře, když sami sebe vidíte pod vodou, jak vám to nejde a jak děláte chyby. Debriefy se mi líbily asi ze všeho nejvíce, protože se dělaly ihned po ponoru, kdy si všechno ještě pamatujete a máte to natočené na video, takže se nad tím můžete pobavit, co bylo špatně a co dobře.

Nebudu rozepisovat den po dni, ale před každým ponorem jsme se naučili nový drill nebo skill a ten aplikovali ve vodě společně s předešlými drilly a skilly z předešlých dní. Poslední ponor vypadal tak, že jsem si natáhl šnůru reelu přesně na azimut (řekněme 50 metrů), na konci uvázal, vypustil SMB, udělal V-drill a S-drill v trimu a přestagoval na stage. A pak to celé zase sbalil a uklidil.

Když ty drilly děláte pořád dokola, doslova se vám vpijí pod kůži. Poté vypustit bójku nebo stage drill jsou pro vás záležitost několika chvil.

Jediná krizová situace, která se v kurzu učí, je OOG (out-of-gas), kdy buddy přijde kompletně o plyn a já sdílím plyn na long hose.

Zmrzlý suchý oblek po nočním ponoru
Zmrzlý suchý oblek po nočním ponoru

Hodně mi kurz otevřel oči - už vím, že například dvojčata nejsou pro to, abych měl více plynu, ale protože mám dvě nezávislé lahve. Taky si dokáži spočítat spotřebu z hlavy, správně plánovat ponor a prostě si to celé užít (a nechodit z vody s pocitem "uff, přežil jsem").

Z kurzu jsem odjížděl unavený, ale šťastný. A taky s vědomím, že pod vodou jsem mnohem klidnější a sebejistější.

Kurz můžu doporučit všem, kteří potápí dvojčata, případně stage a chtějí zdokonalit, sjednotit a vypilovat svoje potápění. Určitě to stojí za ty peníze - dostanete kvalitní výcvik, individuální přístup instruktora (byl s námi 12+ hodin denně!) a debrief po každém ponoru. A hlavně potápíte velmi intenzivně 4 dny na 100 % (žádné roztahané kurzy na 3 víkendy a podobně).

Položka Cena
Kurz samotný včetně certifikace 480 EUR
Ubytování na Point40 včetně snídaně a večeře, foukání vzduchu 120 EUR
Cesta na Slovensko a zpět 50 EUR
Online materiály na UTD webu 100 USD ~ 90 EUR
Celkem 730 EUR
autor: Radim Vaculík
redakčně zpracoval: Zdeněk Šraier