Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

ME v podvodním hokeji

Istanbul, 24.4. do 3.5.2008

autor: Martina Karásková  (publikováno: 22.05.2008)
redakčně zpracoval: Tomáš Sládek

Devět členek klubu podvodního hokeje Serrasalmus České Budějovice se vydalo na Mistrovství Evropy v Istanbulu.

Od 26. dubna do 3. května se v tureckém Istanbulu konalo 12. Mistrovství Evropy v podvodním hokeji (12th European Championship of underwater hockey), organizované tureckou federací vodních sportů TSSF pod záštitou CMASu. Šampionátu se zúčastnily vedle pořadatelských týmů reprezentační týmy Španělska, Velké Británie, Belgie, Francie, Holandska (pouze mužský tým), Itálie (pouze mužský tým), Srbska (pouze ženský tým). Letos poprvé s k těmto tradičním účastníkům přidaly také týmy z České republiky (pouze ženský tým tvořen hráčkami českobudějovického klubu Serrasalmus) a Portugalska (pouze mužský tým).

Soutěž probíhala systémem "double round robin" (dvakrát každý s každým), který určil průběžné pořadí pro navazující play-off hrané klasickým způsobem první s posledním, druhý s předposledním atd. Poprvé měla děvčata možnost změřit své síly na tak velikém a důležitém turnaji, jakým mistrovství Evropy bezpochyby je.

Samozřejmostí byly testy na doping, kterými naše děvčata bez problému prošla. Na problém narazila již při prvním zápase, kdy nechtěl rozhodčí nechat hrát tři Češky, protože měly delší nehty. Na místě si je tedy okousaly, aby mohly hrát, vzápětí se však ukázalo, že toto v pravidlech opravdu není a rozhodčí se omluvil.

První hrací den byl pro českou reprezentaci velkým překvapením a než si děvčata zvykla na tempo a styl hry, prohrála všechny tři úvodní zápasy ve prospěch mnohem zkušenějších Španělek (9:2), Turkyň (11:0) a Britek (24:0). Poučeny z těchto nadmíru těžkých zápasů (ženský tým Velké Británie nakonec celý turnaj vyhrál a Španělsko skončilo na druhém místě) vstoupily naše reprezentantky do druhého hracího dne, kde již poměrně zdatně konkurovaly hráčkám z Belgie (8:4) a naprosto nečekaně porazily hráčky z Francie 5:4! Třetí hrací den byl po úspěšném předchozím dni probuzením do reality a naše hráčky podlehly postupně týmu ze Srbska (7:1), Turecka (9:0) a i Francie (5:4). Následující den se konaly odvety se srbským týmem a španělským týmem, ale ani ty neskončily úspěchem - prohra se Španělskem 11:0 a následně i se Srbskem 7:0. Pátý den ovšem české hráčky zabodovaly, když nejprve podlehly favorizovaným Britkám 14:1 (za dobu trvání mistrovství dostaly Britky gól ještě od tureckého a španělského týmu), ale následně se postaraly o jedno z největších překvapení turnaje, když porazily Belgii 5:2. Po těchto bojích skončily naše hráčky na pěkném šestém místě. Toto umístění udržely i po bojích v play-off, kde nejprve prohrály čtvrtfinálový zápas se Španělskem 11:1, porazily opět Francii 5:4, ale již nestačily na Belgii (4:0).

Celkem naše reprezentace během jednoho týdne odehrála 15 zápasů. "Jako nováčci na tak velké sportovní akci jsme sklízeli nemalou podporu ze všech stran," poznamenala hráčka a kapitánka týmu Jana Kopečná. Bez jakýkoliv nadějí se děvčatům podařilo dát do hry vše a nakonec neskončit na všemi očekávaném posledním místě v tabulce. Významným momentem v historii českého podvodního hokeje je také skutečnost, že český rozhodčí Radomír Mužík (člen klubu Serrasalmus) pískal finále mužské divize. Dále byl český reprezentační tým oceněn za nejčistější hru během mistrovství a hráčka Kateřina Beránková získala stříbrnou medaili jako druhá nejlepší hráčka mistrovství.

Nyní se tým připravuje na další turnaje a také na mistrovství Evropy v roce 2010, jehož pořadatelská země nebyla dosud určena. Nezbývá než doufat, že tam naše republika vyšle ještě silnější reprezentační výběr a udrží vysokou laťku na úrovni mezinárodních rozhodčích.

Český tým na ME Istambul 2008
Český tým na ME Istambul 2008
autor: Martina Karásková
redakčně zpracoval: Tomáš Sládek