Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Zdobení stromku ve Výklekách

19. 12. 2009

autor: Pavel Zbožínek  (publikováno: 26.12.2009)
redakčně zpracoval: Tomáš Sládek

Tradiční Vánoční sraz se zdobením stromku, jak jinak než pod vodou, zorganizovala přerovská firma RKN DiveTech. Ani chladné počasí sobotního rána a nedávno napadlý sníh (v lomu -12 °C) neodradilo jádro skalních potápěčů od tohoto úmyslu. Slunce bojovalo s temnými sněhovými mraky a hladina lomu byla tmavá, tichá a částečně zamrzlá...

Stromek (opatřený nahoře PET lahví, aby se ve vodě vznášel) byl částečně ozdoben na suchu těmi, kteří přišli kamarády podpořit alespoň svou přítomností. Potom byl dopraven pod vodou na výcvikovou plošinu a tam upevněn a dozdoben těmi, kteří je doprovodili na místo určení.

Před zanořením
Před zanořením

Souhra potápěčů ukazuje, že nespolupracují spolu pod vodou poprvé. Ještě krátký stisk ruky a současně na druhé ruce spojený palec s ukazovákem v celosvětově uznávaném znaku "OK". "Přežili jsme ve zdraví další rok, třeba i zrovna díky tobě, kamaráde."

Z vody se nám nechce, teplota vody u dna je pohodových +4 °C a tak se vydáváme dál do lomu. Navštěvujeme na jeho konci pomníčky kamarádů, se kterými si už rukou pod vodou ani na suchu nepotřepeme - těch, co mají ten poslední ponor za sebou. Chvilka tichého vznášení na jejich počest - ale čas rychle utíká, loudáme se okolo stěn a krásná viditelnost okolo osmi metrů nám umožňuje vidět hejna ryb a podvodní atrakce z neobvyklé velké dálky. Sledujeme štiku, lovící v hejnu ryb.

Je čas jít nahoru na hladinu, necelá hodina v této teplotě je dobou rozumnou. Ukazujeme si signál ukončení ponoru a postupně po absolvování bezpečnostní zastávky vystrkujeme hlavy z vody.

Na břehu nás obklopují další kamarádi co mezitím přijeli, poslouchají vyprávění našich čerstvých zážitků a pomáhají také ochotně s odstrojováním, až nám leckdy překážejí. Je potřeba být rychlý, než výstroj a oblek zmrzne a ztuhne.

Ochutnáváme navzájem přinesené cukroví a výborné jednohubky, zapíjíme horkým čajem (a šťastlivci, co neřídí, i něčím ostřejším), připomínáme si veselé i smutné příběhy uplynulého roku - naštěstí letos vždy s dobrým koncem - a většina nahlas přemítá o plánech na příští rok.

U nás je od myšlenky k realizaci vždy jen skok - takže zase brzy někdy, někde... Pod vodou, pod ledem, v jeskyni, ve vraku nebo v lomu.

Už za pár dní většina z nás bude doprovázet a zajišťovat na Silvestra otužilce na Bečvě. Přijďte se s námi rozloučit se starým rokem!

autor: Pavel Zbožínek
redakčně zpracoval: Tomáš Sládek