Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Hal Watts je v Praze

15. května 2003

autor: Sládek Tomáš  (publikováno: 15.05.2003)
Hal Watts

I svět potápění má své celebrity a Američan Hal Watts je určitě jednou z nich. Prakticky celou historii rekreačního potápění prožil na vlastní kůži. I když mu táhne už na sedmdesát, naposled se potápěl předevčírem na Barboře, zítra má přednášku pro veřejnost a pak se pojede potápět do Rakouska.

Začátek potápění Hala Wattse se datuje do roku 1955. Vždy ho to táhlo do hloubek. V roce 1967 se potopil se vzduchem do hloubky 119 m, v roce 2001 (ve svých 65 letech) vytvořil rekord sestupem do hloubky 127 m v jeskyni, opět se vzduchem. Sám říká, že tento rekord asi nikdo nepřekoná, protože se jen těžko najde blázen, který by se vzduchem do jeskyně do takové hloubky vydal.

Hal Watts

Hal byl u zrodu NACD (National Association for Cave Diving) v roce 1960, nyní je instruktorem řady výcvikových systémů a stále aktivně cvičí potápěče a instruktory v rozsahu celé škály technického potápění, včetně přístrojů s uzavřeným okruhem. Výcviková organizace PSA, kterou založil, se zabývá výcvikem technického potápění. I když nabízí kurzy směsového potápění (nitrox, trimix), tak těžiště zůstává v hloubkovém potápění při dýchání vzduchu. Plně vycvičený potápěč má certifikát pro ponory do hloubky 73 m.

Ptal jsem se, proč vzduch, když máme trimix. Hal uznává, že s heliem ve směsi má potápěč čistou hlavu. Jenže při ponoru se vzduchem je možno provést nouzový výstup a udělat náhradní rekompresi, což je podle něj důležitější. Mnoho nehod prý mělo fatální následky proto, že potápěči řešili vzniklý problém ve velké hloubce místo toho, aby začali vystupovat. I přes zásadní nesoulad presentovaných názorů s trendy moderního technického potápění je zajímavé si je vyslechnout.


Užitečné odkazy:
  Osobní stránky Hala Wattse
  NACD

Výrok "Plan your dive - dive your plan" (naplánuj si ponor a potápěj se dle plánu) asi známe všichni, Hal je jeho autorem. Stejně tak označení octopus pro záložní druhý stupeň. Hal je jednoduše součástí historie potápění, je to jistě kontroverzní, ale charismatická osobnost a je velmi příjemné s ním mluvit. Kdo z nás o sobě bude moci v takovém věku říci, že se potápí pravidelně, nejčastěji ve vlastní jeskyni, nezřídka do hloubek okolo sto metrů?

autor: Sládek Tomáš