Dnešní doba počítačů je rychlá a tak rychle se i vyvíjí potapěčský software. I vám se může hodit mít představu o tom, jaké jsou současné možnosti programů na plánování ponorů. Pokusil jsem se vybrat několik stolních aplikací a udělat si představu o tom, co umí. k dispozici je i několik mobilních aplikací, ty v tomto přehledu nezohledňuji. Uvedený seznam rozhodně není výčtem všech možností a hlavně velice rychle zestárne. Věnoval jsem se pouze programům, které lze aktuálně nejsnadněji najít v internetovém vyhledávači a nainstalovat na operační systém Windows 10. Berte prosím proto tyto informace jako inspiraci, nikoliv jako dogma.
Abychom mohli mít představu, k čemu nám program bude sloužit, zvolil jsem plán ponoru, na kterém by se mohly projevit pokročilé funkce. Hledáme následující možnosti: Automatický výpočet dekomprese, výpočet potřeby plynů, plán nouzového výstupu (Ztráta plynu), CNS, OTU a možnost změny gradient faktoru/konzervatismus pro algoritmus. Nesnažil jsem se ponor nasimulovat přesně (jak bych jej dělal v reálné situaci, kdy si nechci uhnat DCS), ale spíše jsem se soustředil na to, kolik mi dá práce ponor naplánovat a jestli mi v tom program skutečně nějak pomůže nebo se nadřu víc než s použitím tabulek a kalkulačky.
Posléze jsem se také snažil pochopit výsledky výpočtů. Vycházím z předpokladu, že jednodušší ponory bude možné naplánovat vždy. Programy samozřejmě umí zobrazit i plán bezdekompresního ponoru, dají se tedy použít i pro rekreační potápění.
Jdeme na první (povrchový interval minimálně 48 hodin) ponor do 50m, strávíme na dně 10 minut a k dispozici budeme mít dvojče 2x12 litrů plněné vzduchem a S80 (11 litrů) EAN50. V nastavení algoritmu ponecháme výchozí nastavení (s výjimkou ZHL-16B, kde jsem nastavil gradient 80/30 a u VPM-B jsem použil konzervatismus 0).
Popis: Na první pohled jasný cíl aplikace. Hlavní částí je graf ponoru od kterého se vše odvíjí. Začal jsem zadávat jednotlivé hladiny a směsi, když jsem si všiml, že stačí zadat nejnižší hloubku, čas, vybrat směsi a spustit výpočet tlačítkem "začít výstup". K dispozici jsou přednastavené šablony ponorů. Program ovšem neobsahuje žádné jiné dodatečné informace k ponoru. V tomto programu jsem byl schopen se nejrychleji zorientovat a vytvořit ponor. Program vyžaduje nainstalovaný .Net 3.5.
Extra funkce: Kalkulačky SAC, MOD, míchání směsí, Ztráta směsi
Popis: Velice jednoduché rozhraní. Nabízí pouze manuální zadání hodnot tabulkou. Pokud z vložených hloubek a časů nelze ponor realizovat, uživatel se pouze dozví, že někde v 5m končí jeho sranda a je třeba tabulku opravit. Program také nenabízí žádnou grafickou reprezentaci ponoru. U tohoto programu jsem se nejvíc zapotil při zadávání hodnot, a byl jediný, u kterého jsem plánování nedokončil. Tento program považuji pro plánování ponoru za nedostatečný.
Extra funkce: žádné
Popis: Na první pohled nepůsobí přívětivě a svým vzhledem zbytečně odrazuje. Hlavní obrazovka obsahuje tabulky, pro vyplnění, žádná zbytečná tlačítka, což je na první pohled matoucí, svůj účel však splní. Výpočet se spouští klepnutím na menu Dive > Plan. Vzledem k tomu, že se jedná o nejdražší program, čekal jsem víc.
Extra funkce: Míchání směsí, kalkulačky SAC, MOD
Popis: Jednoduchý program, který se mi na první pohled líbil. Po spuštění ovšem nebylo aktivní tlačítko "Spočítat", protože nebyl vybrán žádný povrchový interval. Po jeho zvolení se výpočet provedl. Výhodou tohoto programu je, že jej můžete pořídit i pro ostatní, především mobilní operační systémy. K dispozici jsou všechny důležité informace o ponoru v grafické i textové podobě.
Extra funkce: ztráta plynu, kalkulačka MOD, SAC, vzduchové přestávky, Export do Excelu, míchání směsí, Dive log
Popis: Už když jsem hledal program pro logování ponorů, narazil jsem na tento. Vůbec mě nenapadlo, že bude obsahovat in plánovací funkce. Okno obsahuje celou řadu nastavení, ale při tom přehledně a výchozí hodnoty mi přišly nejvhodněji zvolené v porovnání s konkurencí. Nejsilnější stránkou programu je visualizace plánu, kde nejen že lze tažením přímo v grafu upravovat jeho plán, ale ve stejném grafu lze zobrazit všechny ostatní informace, jako je průběh spotřeby plynu, maximální a minimální hloubka pro zvolenou směs, sycení tkání, parciální tlak kyslíku a další. O kvalitě grafického zpracování svědčí i to, že pokud plán ponoru je nebezpečný, je graf podbarven červeně a to už během jeho editace. Program také po mě nechtěl žádné složité zadávání hloubek a směsí a byl jsem schopen se rychle dostat ke všem číslům. V kombinaci s nahráním ponoru z počítače se v grafu barevně zvýrazní i výstupová rychlost v každém okamžiku. Málem mě ovšem odradilo, že poslední verze se nechtěla spustit na žádném počítači s Windows a pro vyzkoušení jsem zvolil starší verzi (4.6) a ze zvědavosti i Linuxovou. Jediná funkce, která mi chyběla je plánování ztráty plynu.
Extra funkce: Logování ponorů, import z potaěčského počítače, Import GPS souřadnic lokality, mapa lokalit, kalkulačky MOD, CAS. Velká škála exportů vypočítaného profilu
Protože každá aplikace obsahuje nejen jinou škálu nastavení, tak i výchozí hodnoty, nelze jednoznačně vypočítané profily srovnávat. Některé nemají zapnuty deep stopy. Podobně do hry vstupují jiné drobnosti, jako je sestupová rychlost, odlišné rychlosti výstupu v závislosti na hloubce apod. Nastavení algoritmů většinou pro VPM použije největší konzervatismus, pro ZHL-16B pak gradient 80/20, 75/20 nebo 85/30. Pouze DecoPlnanner trval na 85/30 a to i přesto, že jsem v nastaveních vynutil 80%. Zajímavé je, že do času na dně MultiDeco a Gap-Planner započítali sestup, zatím co ostatní programy ne.
Tento článek ukazuje, že i v potapěčské komunitě se najde spousta aplikací s velkým rozptylem ceny a funkcí. Je zajímavé, že jsou uživatelé ochotni zaplatit za drahou aplikaci pro plánování, když existuje vysoce kvalitní aplikace, která kombinuje plánování i logování v jednom a to pro všechny nejpoužívanější operační systémy. proto doporučuji Subsurface za bezkonkurenční poměr cena/výkon. Za zváženou ještě stojí dle mého názoru MultiDeco, kde odradí snad jen cena.
Popis: Software pro uživatele počítačů Suunto obsahuje možnost stažení ponoru pouze z počítačů Suunto. Obsahuje však zároveň možnost plánovat následující ponory. K dispozici jsou na výběr tři varianty RBGM. Tento algoritmus je vyvíjen přímo firmou Suunto, nevyskytuje se tak v žádném jiném programu. Tato aplikace vyniká jednoduchostí uživatelského rozhraní a přitom dostečně přehledným grafickým i textovým zobrazením informací o průběhu ponoru. Graf není přeplácaný a zobrazuje i důležité body plánu, jako změna plynu, překročení bezdekompresního času apod. V textovém plánu mi snad jen chyběly informace o spotřebě plynu, přestože je program ukazuje v grafu. Ztráta deompresního plynu je realizována jednoduchým zaškrtávátkem přímo v zadávací tabulce. Nastavení programu kopírují nastavení v potapečském počítači Suunto a tak lze ponor opravdu naplánovat podle toho, jak by mohl být s tímto počítačem realizován. Tato shoda z něj dělá jasného kandidáta pro majitele počítačů značky Suunto.
Extra funkce: Logbook, dowload z počítače, gas mix calculator