Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Přehled mobilních logbooků 2017

Test několika mobilních aplikací

autor: Jiří Pokorný  (publikováno: 26.11.2017)
redakčně zpracoval: Zdeněk Šraier

Přináším další článek o potápěčských aplikacích. Tentokrát jsem si vzal na paškál mobilní aplikace pro zaznamenávání ponorů (logbook). Vzhledem k tomu, že dnešní mobilní aplikace umožňují rozhodně více než papírový sešit, kromě toho, že mám informace o ponorech na cestách, chtěl bych také mít možnost stáhnout profil ponoru přímo z potápěčského počítače a uložit si GPS souřadnice lokality. Vzhledem k rozšířenosti zařízení jsem se soustředil na u nás nejpoužívanější Android. Windows Phone již nebude vyvíjen a aplikace na tuto platformu prakticky nejsou, nepovažuji za důležité se touto platformou zabývat. K mému překvapení aplikací v Google Play je nepřeberné množství a bylo těžké vybrat omezený výčet, který by poskytl dostatečný přehled, ale zároveň nebyl nekonečný. Vybral jsem proto nejstahovanější aplikace. Mějte prosím na paměti, že tato recenze rychle zastará a informace zde uvedené jsou platné k listopadu 2017.

SubSurface

Navigace používá nezvyklé ovládání pomocí vlastního menu a tlačítek dole uprostřed obrazovky. Po spuštění ovšem nebylo možné zadávat ponory, i když bylo k dispozici tlačítko přejít do režimu bez online služby. Po registraci do služby se objevila další chyba, ale ponory již šlo zadávat. Velkou výhodou je možnost přímo stahovat ponory z počítačů různých značek a sdílet s desktopovou aplikací přes cloud. Aplikace neobtěžuje zbytečnými detaily o výstroji, ale editace ponoru byla krkolomná, klávesnice neustále překrývala editační políčka. I po ručním zadání hodnot plynu a hloubky se v detailu objeví graf profilu ponoru včetně přibližné křivky spotřeby plynu.

prehledmobil2017-subsurfacedivelogmobile.jpg

Dive Log (Rob Knapen)

Nepochopil jsem pro mě nelogické zadávání lokality, buď na mapě nebo ručně. Jde vidět, že je aplikace nachystaná pro rekreační potápění. Lze zadat opakovací skupiny a v jakém režimu byl ponor proveden, jestli s průvodcem nebo s instruktorem apod. Data lze sdílet pouze exportem do csv souboru nebo zálohou přes paměťovou kartu, což je na dnešní dobu nedostačující. Aplikace již není 5 let aktualizovaná.

prehledmobil2017-divelogkon.jpg

Diving Log

Obdoba stolní verze, možnost spravovat několik logbooků. Výhodou je, že uložené hodnoty sice napoprvé zadáte na hodně klepnutí, ale při zadávání dalšího ponoru už data jen vybíráte z již zadaných. Na funkci logbooku se dívá velice komplexně a kromě ponorů tak nadstandardně nabízí možnost ponory sdružovat po potápěčských výletů a uživatel může zadat svoje certifikace. Nadstandardní funkcí je pak kalkulačka nitroxu, Sac a převod jednotek. Stejně jako stolní verze obsahuje několik statistických grafů.

prehledmobil2017-divinglog.jpg

DiverLog Lite

Už po instalaci má nějaké ponory předvyplněny. Zajímavá je práce s lahvemi, sice jen tři, ale vizuálně zobrazený počáteční a koncový stav tlaku. Detailní možnost si přiřadit ponoru výbavu až do detailů, jaké boty a haubna byla použita. Umí stahovat z počítače, ale jen čtyři typy nebo z divecloud.net. Statistiky slouží pouze pro vyhledávání nejčastějších lokalit na mapě. Při zadávání ponorů mi vadilo, že je to udělané formou průvodce, kde se vyplňuje příliš mnoho informací. Existuje i placená verze obsahující více funkcí.

prehledmobil2017-diverloglite.jpg

Dive mate

Jako jediná aplikace uvítala hned po přechodu do seznamu ponorů šipkami vysvětlujícími, která ikona k čemu slouží a jakými tahy po obrazovce se vykonává která akce. Ponory lze přímo stáhnout z potápěčských počítačů, sdílet přenosem souboru, přes dropbox nebo diviac službu. Základní rozhraní je rozčleněno do tří kategorií - potápěči, ponory a lokality. Zajímavou funkcí v profilu ponoru je možnost při tažení nad každým bodem v grafu zobrazit detail k danému okamžiku. V profilu se zobrazují i varování, typicky překročení výstupové rychlosti. Při editaci lze prakticky v každém editačním políčku znovu použít už zadané údaje z předchozích ponorů. Velice zajímavou záležitostí je USB modul, který lze dokoupit a pomocí něj pak stahovat ponory bezdrátově. I když je aplikace v základu zdarma, lze dokoupit rozšiřující balíčky.

prehledmobil2017-divemateusb.jpg

PADI - Scuba Diving Essentials

Velice zajímavé pojetí potápěčské aplikace. Čiší z ní velký reklamní tlak na PADI služby, ale nabízí zajímavé funkce - jako přístup k vyhledávání Dive center a školících míst po celém světě nebo např. seznam rekreačních signálů rukou. Ponory do logbooku lze ovšem zadávat pouze po registraci do online služby.

prehledmobil2017-padimobile.jpg

Scubapro LogTRAK scuba logbook

Aplikace ihned po spuštění požadovala, aby o sobě zadal všemožné údaje včetně data narození (nevím, k čemu je to nutné pro stažení ponorů z počítače). Ponory lze zadávat pouze stažením z počítače, nelze je zadat ručně. Aplikace neobsahuje žádné další funkce, pouze logbook.

prehledmobil2017-scubaprologtrak.jpg

Dive! Log!

Velice jednoduchá aplikace, která ovšem splňuje svou funkci. Nabízí pouze uložit fotky certifikací, logbook a lokality. Skoro polovina obrazovky je zabrána podkreslením profilu ponoru formou jednoduché křivky.

prehledmobil2017-divelog.jpg

DiveTraffic

Na první pohled pouze divelog, pokud v nastaveních zapnete prémiové funkce, přibudou statistiky a přihlášení k online službě a přátelé. Lokality obsahují velké množství z celého světa, včetně ČR. Tato aplikace mi přišla nejpříjemnější ovládáním a nejpřehlednějším zobrazením detailu ponoru.

prehledmobil2017-divetrafficlogbook.jpg
Aplikace Cena (Android) Platformy Stažení ponoru Sdílení
SubSurface Zdarma Android, iOS Ano Online Služba
Dive Log Zdarma Android Ne Zálohou souboru, export do CSV
Diving Log 100 Kč Android, iOS, Windows PC Cloud
DiverLog (Lite) 365 Kč (Zdarma) Android, iOS, Windows Ano (pouze 4 typy) Online Služba
Dive mate Zdarma až 700 Kč Android, iOS Ano Cloud, online Služba
PADI Zdarma Android, iOS Ne Online Služba
Scubapro Zdarma Android, iOS Ano Ne
Dive! Log! 56 Kč Android Ne Zálohou souboru
DiveTraffic Zdarma Android Ne Online Služba

Legenda:

Závěr

Hodně mě překvapilo, že prakticky každá aplikace uměla pracovat s mapou lokalit i nějakou formu sdílení. Jak je z tabulky patrné i z podpory aplikací lze vidět, že s Windows Phone se nepočítá. Vzhledem k široké nabídce aplikací nemá význam používat aplikaci, která nepodporuje některou z těchto funkcí. Sdílení ponorů se však stalo kamenem úrazu. Většina aplikací umí pouze sdílení přes vlastní webovou službu. Byly i takové, které jsem ani nezkoušel, protože bez registrace do služby nebylo možné ponory ani zadávat. Jiné uměly zase pouze soubory. Osobně nemám potřebu stahovat ponory do telefonu přímo na lokalitě, ale chápu, že pro někoho je zajímavé podívat se na ponor bez stolního počítače už na lodi. Za dostačující považuji, že ponory lze stáhnout na počítači a do mobilu pouze nasdílet. Jak by mělo být, nejdražší aplikace (Dive mate) se ukázala také nejsilnější v možnostech, peníze do ní vynaložené stojí za to. Nepopiratelnou její výhodou je stažení ponorů přímo do telefonu a výborná interpretace informací o ponoru v grafu. Zklamán jsem byl naopak z velice slibné aplikace SubSurface, která vyžadovala online účet, ale přitom se daly ponory editovat. Jako jediná se odchylovala od běžného ovládání a jediná vykazovala chyby při připojení a při editaci ponorů. Jako nejlepší poměr cena/výkon asi nabízí aplikace DivingLog, která je pro všechny platformy, je jednoduchá a přitom bohatá na funkce. Díky kombinaci se stolní verzí se pak stává komplexním nástrojem pro vyhodnocování ponorů.

Poznámka redaktora (a autora konkurenčního produktu)

Do kategorie mobilních aplikací by mohl patřit i Dive-log.info a Dive-log.info Viewer popsané ve starších článcích.

autor: Jiří Pokorný
redakčně zpracoval: Zdeněk Šraier