Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Buddy system

Co můžeš čekat

autor: Sládek Tomáš  (publikováno: 19.11.2007)

Řada tragických nehod se stala proto, že se potápěč spoléhal víc na parťáka, než na sebe.

Snad všechny výcvikové systémy učí, že potápěči se by se měli potápět ve dvojicích. Učí se, jak dýchat z jednoho přístroje, když ten druhý selže. Učí se vzájemné dopomoci. V praxi, když dojde k reálné krizové situaci, neumí řada rekreačních potápěčů poskytnout partnerovi účinnou pomoc a z banální krizové situace se stává nehoda. Někdy tragická.

Funkční buddy team

Máte s parťákem desítky společných ponorů, respektujete se, nehecujete se do nebezpečných situací a pravidelně trénujete řešení krizovek? Ideální stav.

Většinou velmi dobře funguje i spolupráce mezi zkušenými potápěči, kteří se spolu sice nikdy nepotápěli, ale přistupují k potápění se stejnou filosofií a používají společnou metodiku. V jeskynním a technickém potápění jsou téměř k dokonalosti dotažená pravidla týmové spolupráce podle metodiky DIR1), svá pravidla mají profesionální potápěči při práci pod vodou, jiná pravidla mají vojáci.

Proč je v rekreačním potápění funkční buddy team tak vzácný?

Na společné metodice by se musely domluvit všechny systémy na celém světě, aby šlo ze dvou náhodně vybraných turistů - potápěčů vytvořit funkční buddy team. Systémy přitom nedokáží sjednotit metodiku ani mezi svými vlastními instruktory, mezi systémy se dokonce liší některé signály.

Nekonkrétní metodika většiny systémů naštěstí umožňuje instruktorům, aby převzali z DIR alespoň to podstatné. Ti instruktoři, co mají něco společného s technickým potápěním, tak většinou činí.

V dvojce s neznámým parťákem

Jedeš na dovolenou bez potápěčského partnera. Ponor jsi koupil od potápěčského centra, ze kterého znáš jenom leták a slečnu u pultu. Na lokalitě jsi poprvé. Do vody máš jít se skupinou potápěčů, kteří se spolu nikdy nepotápěli.

Nemachruj

Když se pochlubíš pro tropické potápěče nepochopitelnými ponory v Česku, tak ti přidělí nejproblémovějšího potápěče ze skupiny. Nejlepší je naopak divemastera nesměle požádat, aby ti přidělil někoho zkušeného, nějaký důvod určitě najdeš.

Pokud nezbývá, než vytáhnout kartu s vysokou kvalifikací, pak naopak apeluj na kolegialitu - jsem zákazník na dovolené, nepřijel jsem pracovat.

Nečekej pomoc

Neznámého parťáka považuj za samočinně plovoucí nosič tvých záložních přístrojů. Podmínku je, aby je pro tebe měl - nepotápěj se s nikým, kdo nemá záložní druhý stupeň a pro hlubší ponory počítač. V případě krizovky je tvým úkolem obsloužit se sám. Nesmíš ale buddyho vyděsit, mohl by ti utéct. I v případě potíží se proto snaž působit klidně a dávej jasně najevo, co má parťák dělat.

Buď připraven pomoci

Vyjukaný začátečník se ti pověsí na krk hned od začátku, budeš ho mít pod kontrolou (když ho donutíš plavat vedle tebe a ne za tebou) a nakonec - pokud zvládneš dominantní roli - se můžeš pěkně a v klidu zapotápět. Když budeš v klidu, bude v klidu i on. Počítej s tím, že řešení problémů (tvých i buddyho) je především na tobě.

Potíže čekej od mistra světa s několika desítkami ponorů v logbooku. Pod vodou bude pořád někam utíkat a nejspíš uteče i v případě, že od něj budeš něco potřebovat. Před náročnějším ponorem se tvař zasmušile a důkladně kontroluj výstroj tak, aby si toho všimnul. Měl by získat z nadcházejícího ponoru respekt, pak nebude zlobit.

Vycouvej, dokud není pozdě

Myslel sis, že jdeš na ponor se zkušeným partnerem a on se z něj vyklubal hochštapler, co se umí potápět jen verbálně? Nejsi si jist, že plánovaný ponor spolu bez problému zvládnete? Pokus se mezi čtyřma očima domluvit s divemasterem. Neříkej mu, že na to nemá tvůj buddy, ale řekni mu že na to nemáš ty (s takovým partnerem). Poslední možností je zarazit se ve třech metrech a signalizovat, že nemůžeš vyrovnat tlak v uších.

Oplať, co se ti dříve dostalo

Vzpomeň si, jak jsi ve svých začátcích trápil parťáky, jak museli z vody, když jsi dodýchal flašku na rezervu, jak tě museli krotit, když ses cítil mistrem světa. Když zvládneš roli zkušenějšího, tak se jí občas ujmi. Sám se u toho naučíš lépe odhadnout chování méně zkušených potápěčů.

One ocean buddy team

Jdeš do vody s parťákem, ale pod hladinou ho spíše občas potkáváš, než aby v případě krizovky stačilo natáhnout ruku? K čemu je ti takový buddy?

Výsledkem jsou utonulí, kteří doufali, že bez vzduchu najdou parťáka a barotraumata těch, co se vydali s posledním nádechem ku hladině a nedonutili se při výstupu vydechovat.

Daleko bezpečnější je jít vědomě sólo, ovšem s odpovídající výstrojí a především mentální přípravou. O tom někdy příště.

Skupinové šílenství

Nejsou jasné dvojice a ani divemaster je neurčil? Tak si vyhlédni toho, kdo vypadá nejzkušeněji (a nejde do vody fotografovat) a domluv se s ním. Určitě to přivítá. Máš pak reálnou šanci, že když se ztratíš, najdou tě dříve než za týden.


1) DIR (Doing It Right) - metodika vyvinutá v devadesátých letech jeskynními potápěči na Floridě. Zahrnuje výstroj, postupy a filosofii potápění. Řada prvků a zejména způsob uvažování se hodí i pro rekreační potápěče. Většímu rozšíření brání chybějící formální kodifikace (manuál) a odpor budící fanatismus některých proponentů, kteří si pletou metodiku potápění s náboženstvím.
autor: Sládek Tomáš