Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Ztráta zavazadla

aneb dovolená za všechny peníze

autor: Sládek Tomáš  (publikováno: 13.07.2003)

Máme tu zase léto! Potápěči vyrážejí za hranice všedních dnů pod vodu, ať už sladkou nebo slanou. A spolu se zařizováním dovolené se sjednává také pojištění. Tak bych přispěla s jednou příhodou, kterou jsem letos v dubnu zažila, bohužel, na vlastní kůži. Nebudu psát o pojištění potápěče pro případ potápěčské nehody, ale o plnění pojistky za ztracené zavazadlo, ve kterém bylo veškeré potápěčské vybavení.

Marné čekání

Po dvou letech jsme si s přítelem našetřili na vysněnou dovolenou v Egyptě. U pojišťovny Allianz, a.s. jsme si sjednali základní cestovní pojištění, jehož součástí bylo i pojištění zavazadel. Po počátečních problémech týkajících se krize v Iráku, kdy jsme nevěděli dne ani hodiny, zda vůbec odletíme nebo bude zájezd zrušen, se mohlo nakonec vyrazit. Po válce v Perském zálivu jsme byli prvním letadlem vybaveným leteckou společností Travel Servis, a.s. Místo příletu a odletu byla Hurghada. To nám trochu zkomplikovalo transfer do Dahabu, ale i to bylo vyřešeno vcelku přijatelným způsobem. V Dahabu jsme zažili nádherných jedenáct dní v ráji. Krásy Rudého moře, které byly už tolikrát popsány, nám tak učarovaly, že jsme prakticky nevydrželi den bez potápění. A tak s krásnými zážitky jsme se vraceli zpět do Prahy. Po transferu z Dahabu do Hurghady autem a rychlou lodí jsme se ocitli u přepážky na letišti, kde jsme standardním způsobem odbavili svá zavazadla.

Návrat z ráje se však proměnil v šok, těžkou kocovinu a totální převrácení veškerých plánů. Hlavní zavazadlo, které jsem svěřila našemu dopravci, do místa určení nedorazilo. Když jsem se vzpamatovala z prvního leknutí, šla jsem unavená hodinu po půlnoci nahlásit přímo na letišti ztrátu zavazadla a zahájila tak šílený maratón papírování, běhání a zařizování.

Při sepisování protokolu o ztrátě zavazadla bylo už prvním problémem popsání potápěčského kufru. V přehledu možných zavazadel nebyl žádný kufr podobný klasickému potápěčskému báglu a tak trvalo notnou chvíli, než jsme se dobrali k nějakému výsledku. Slečna mě ujišťovala, že zavazadla se obvykle neztrácejí a že se určitě najde. Bohužel, v průběhu následujících týdnů se tak nestalo a já se definitivně rozloučila se svým potápěčským vybavením a dalšími věcmi, které v kufru byly.

Nevím, jak někoho jiného, ale mě nenapadlo před odletem na dovolenou v tom zmatku číst přepravní podmínky, které jsou uvedeny v omezené podobě malým písmem na letence, kterou jsem dostala až na letišti. Spíše jsem se zajímala o to, zda se vejdu do určené váhy zavazadla. A tak jsem začala podmínky přepravy studovat až po návratu domů. Získat plné znění těchto podmínek a jiných dokumentů jako je Varšavská úmluva a Haagský protokol, na které se letecké společnosti odvolávají, nebylo jen tak. Ale po několika týdnech se to podařilo. (Asi jsem měl větší štěstí - za půl hodiny jsem příslušný dokument našel, najdete ho v souvisejících odkazech na konci článku. Pozn. TS)

Letecké společnosti jsou naštěstí proti škodám pojištěny, ale jen do určité výše. U ztraceného zavazadla je za 1 kg 20 USD. Já jsem se vešla do maximálního povoleného váhového limitu a tak jsem za dvaceti kilogramový bágl dostala 400 USD. Ale nebylo to hned.

Ilustrační foto

Od nahlášení ztraceného odbaveného zavazadla musí uběhnout měsíční čekací doba. Kufr zavedou do evidence v počítači. Tato evidence je na všech letištích po celém světě. Pracovník každého letiště je údajně povinen databázi pravidelně kontrolovat a pokud se u nich zavazadlo najde, okamžitě ho odeslat do místa určení. Žádné telefonování, žádné dohledávání a dotazování na původním místě odletu. Musí se jen čekat, zda se do počítače podívají i v zemi jako je Egypt. Naštěstí jsem měla možnost si ověřit, zda kufr nezůstal na letišti v Hurghadě i jinou cestou. Bohužel, nezůstal.

Po měsíci jsem požádala Travel Servis, a.s. o plnění pojistky. Bylo třeba doložit letenku se zavazadlovým lístkem, protokol o ztrátě zavazadla, seznam věcí v báglu s datem pořízení a cenou a případně účtenky věcí, které se v zavazadle nacházely. Musím upozornit na jednu velmi důležitou věc. Potápěčské přístroje s příslušenstvím jsou z pojištění vyjmuty. Jedná se totiž o cenné věci, která patří do příručního zavazadla. Pokud se do něho nevejdou a musí být odbavovány uvnitř a nebo spolu s hlavním zavazadlem, letecká společnost ani pojišťovna za ně neručí a nelze to ani ošetřit jiným zvláštním příplatkem nebo pojištěním. Získat informace od pracovníka společnosti Travel Servis, a.s., správy letiště nebo pojišťovny, co se míní pod pojmem "potápěčské přístroje s příslušenstvím", byl dost nadlidský výkon. Nakonec mi tuto informaci sdělila až likvidátorka pojišťovny.

Po předání příslušných dokladů a neustálém dotazování a osobních jednáních jsem se dočkala po více jak měsíci a půl vyplacení 400 USD přepočtených na naši měnu kurzem, který platil v době, kdy byla škoda nahlášena.

Dalším krokem bylo zažádat o plnění připojištění u pojišťovny Allianz, a.s. Po dalším papírování mi vyplatili i tuto náhradu za ztrátu, která spolu s plněním z pojištění dopravce nepřesahovala třetinu hodnoty celého báglu. Byla jsem nucena zrušit dovolenou na Elbě, kde jsem měla dělat zkoušky na P**. Teď tedy místo potápění trávím léto sháněním nového potápěčského vybavení a "lepením" mého rozpočtu.

Závěrem připojuji pár rad, které by mohly pomoci nejen potápěčům při zařizování své dovolené:

  1. Před odjezdem na dovolenou se pojistit u renomované pojišťovny nejen na úraz, nemoc a léčebné výlohy, ale i ztrátu (krádež) zavazadel.
  2. Informovat se podrobně o tom, jak postupovat v případě ztráty zavazadla. Nevěřte tomu, že Vám slečna v pojišťovně bude tvrdit, že účtenky od věcí nejsou třeba. Nejsou asi tím nejdůležitějším dokumentem, ale při následném plnění pojistky se k nim přihlíží a je lepší je mít.
  3. Pojistit se na hodnotu zavazadla. Pokud je v základním pojištění př. maximální limit 20 000,-- Kč a kufr má větší hodnotu, je lépe zavazadlo ještě připojistit. U Allianz, a.s. to jde až do výše 50 000,-- Kč.
  4. Informujte se, co všechno je vyjmuto z pojištění. V případě pojišťovny Allianz, a.s. jsou v těchto předmětech uvedeny i potápěčské přístroje s příslušenstvím. Dle sdělení likvidátora pojišťovny jsou to všechny přístroje tj. počítač, automatika, kompas apod. Zkrátka vše, co má budík nebo displej. Ostatní vybavení - žaket, ploutve, maska (ne s dioptrickými skly), šnorchl, neopren apod. - lze do pojištění zahrnout.
  5. Pokud se něco podobného stane, obrnit se trpělivostí. Stále komunikovat s pojišťovnou i dopravcem. Je-li to možné, dát přednost osobnímu jednání než telefonům, faxům, e-mailům. Je to rychlejší a jistější.
  6. A hlavně mít hodně štěstí.

Přejí Vám příjemnou dovolenou s krásnými podvodními zážitky a šťastný návrat.

autor: Sládek Tomáš