Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Nová diagnostika dekompresní choroby

přichází z Austrálie

autor: Sládek Tomáš  (publikováno: 01.03.2002)

Metoda Dr. Michaela Bennetta z lékařské fakulty australské University of New South Wales slibuje lékařům levně, snadno a přesně diagnostikovat, zda je potápěč postižen dekompresní nemocí.

"Když mají lidé na špatně dostupné potápěčské lokalitě potíže, není k dispozici žádný jednoduchý test, který by řekl, jestli jsou postiženi dekompresní chorobou. Jelikož není možné riskovat neléčenou dekompresní chorobu, jsou za velkých nákladů postižení letecky přepravováni do specializovaných nemocnic. Na základě našeho výzkumu může být sestaven test na dekompresní chorobu, který může provést jakýkoli lékař, kdekoli," říká Dr. Bennett.

Výzkum ukázal, že osoba po potápění s přístrojem mívá jednu až tři malé bublinky v tekutině, která lubrikuje oční kouli, v místě, kde se vrstvička slz sbírá pod spodním víčkem. Jestliže je potápěč postižen dekompresní chorobou, často má v tekutině 20 až 30 bublin.

Studie Dr. Bennetta vyhodnocuje měření počtu bublin v oku pacienta s následným stanovením diagnózy jinou metodou a korelaci výsledků. Studie nasvědčuje tomu, že postižení dekompresní chorobou mají určitě více bublin, než ti, kteří se potápěli bezpečně nebo se nepotápěli vůbec.

"Věříme, že lékař na vzdáleném místě, mající podezření na dekompresní chorobu, bude schopen udělat jednoduché, levné vyšetření vrstvičky slz pacientova oka. Na základě počtu bublinek bude schopen rozhodnout o leteckém převozu k dalšímu léčení," říká Dr. Bennett.

Poznámka: V současnosti se jedná pouze o hypotézu. V žádném případě si nelze tento článek vyložit jako doporučujení výše naznačené metody pro diagnostiku "na ostro". Další materiály jsou vyžádány, jestli to bude možné, další informace budou následovat.

autor: Sládek Tomáš