Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Dioptrická korekce

aneb jak z masky udělat brýle

autor: Miloš Sázel  (publikováno: 10.05.2011)
redakčně zpracoval: Zdeněk Šraier

Pár měsíců jsem řešil korekci mé dioptrické vady pro potápění. Získal jsem snad trochu přehled, který může usnadnit podobné rozhodování jiným. Shrnuji poznatky získané internetových zdrojů, z odpovědí potápěčských obchodů, očních optik a firem, i od zkušených potápěčů.

Možnosti dioptrické korekce pro potápění jsou fyzikálně stejné jako "na suchu". Obecně platí, že pokud vidím dobře s korekcí na vzduchu, můžu podobně vidět i ve vodě. Velikost korekce zůstává tedy stejná. Vlastní rozhodnutí o úpravě vady záleží na typu potápění. Asi jiné řešení bude volit ten, který se potápí jen jednou za rok na dovolené, jiné ten, kdo se často potápí v českých vodách, jiné profesionál apod. Významným faktorem může být i cena.

Dioptrickou korekci možno řešit buď "krvavě" tj. operací, nebo zevní korekcí tj. dioptrickou pomůckou.

Operace očí

Výhody: trvalé řešení, a nejen pro potápění

Nevýhody: vysoká cena, možnost komplikací, nelze provést u některých chorob

Pokud se operace zdaří, máme většinou napořád problém vyřešen. U mladých očí obvykle stačí zákroky na rohovce. Obě oči mohou "vyjít" mezi 20000 - 30000 Kč. U starých (presbyopických) očí je nutná výměna vlastních, ale již nepružných čoček, za umělé multifokální. To představuje investovat minimálně 50000 Kč. Komplikace nejsou časté, nicméně vždy jde o chirurgický zákrok s možností krvácení a zánětu. Ne vždy se musí podařit plná korekce, může zůstat zbytková vada. Vidění po operaci může být někdy zhoršeno za špatných světelných podmínek (za šera, při oslnění apod.). Nedoporučuje se operovat nestabilní oční vady, osoby postižené cukrovkou, glaukomem. Některé rohovky jsou operace nezpůsobilé, nevhodná je i předchozí infekce očním oparem.

Dioptrické pomůcky

1. Oční kontaktní čočky

Výhody: relativně nejlevnější, není nutno upravovat masku

Nevýhody: možnost vyplavení, riziko ušpinění čočky a oční infekce

Potápěči uvádějí odplavení čočky jen vzácně, možná častěji dochází jen k ohrnutí čočky na rohovce při vyplachování masky. Nejvhodnější je užívat jednorázové kontaktní čočky. Finančně tak vychází ponor na maximálně 50 Kč. Při užití vícedenních čoček je riziko infekce. V terénu může být také někdy problém "čisté" manipulace s čočkami.

2. Adhezní silikonové čočky v masce

Výhody: levné, možno volit optickou mohutnost (dioptrie)

Nevýhody: omezená životnost, jen pro některé vady

Poloměsíčité čočky se adhezí lepí do dolní části masky a fungují nejčastěji k vidění na blízko ("bifokál"). Prakticky se užívají pro staré oči (presbyopie) a vidění nablízko. Pár čoček s korekcí stojí kolem 700 Kč (např. OPTX 20/20). Lze je opakovaně vyjímat a měnit, volit korekci podle potřeby. Vydrží asi jednu sezónu, než se poškrábou.

3. Výměna původních skel v masce za čočky

a) Originální čočky od výrobce

Výhody: přiměřená cena, běžně k dispozici

Nevýhody: jen pro některé masky, omezený výběr korekce

Někteří výrobci masek dodávají dioptrická skla, která lze vyměnit za původní. Cena závisí na počtu dioptrií, pohybuje se obvykle do 1000 Kč za jedno sklo. Asi k 10% dvouzorníkových potápěčských masek výrobce nabízí korekční skla. Ceny vhodných masek jsou v rozpětí 600 až 3000 Kč (Look MDC, Look a KEA Technisub, X-contact Beuchat, Bare Duo, Abys a Bandit Omersub, Spectra Scubapro, ION Oceanic, BigEyesEvo a Focus Cressi, Xvision Mares, Atomic Aquatics, některé typy od SeacSub, TUSA, možná i jiné). Korekce je pouze sférická běžně do +5 a až -10 D s odstupňováním zpravidla po 0,5 D. Existuje maska pro presbyopii, v horní části bez dioptrií - "bifokál" (např. v masce Zoom Subgear).

b) Individuální čočky

Výhody: optimální korekce včetně bifokálu

Nevýhody: relativně vyšší cena, jen pro některé masky, není test odolnosti na úder

Vyjmou se původní skla, nahradí se vybroušenými individuálními čočkami. Cena je různá podle kombinací optických vad (3000 až 6000 Kč za dva zorníky). Vhodné jsou masky s menším průměrem zorníku vzhledem k dostupnosti polotovarů čoček. Jsou to většinou masky i s možností výměny skel přímo od výrobce.

4. Vlepené individuální čočky na skle masky

Výhody: optimální korekce včetně bifokálu, zpevnění skel masky

Nevýhody: někdy omezení zorného pole

Čočky se vybrousí podle tvaru zorníku s individuální korekcí a nalepí se na původní skla masky. Běžné polotovary čoček jsou do průměru 6,5 cm, což nemusí pokrýt celý zorník. To může omezit zorné pole. U bifokálních korekcí mohou být použity čtyři čočky, cena pak vychází kolem 3000 Kč. Maska se dvěma velkými zorníky a dvěma jednolitými bifokálními čočkami může vyjít draho (údajně až 17000 Kč).

Mé řešení

Sám jsem řešil tzv. torickou korekci. Jsem jednak krátkozraký (myopie) s korekcí zápornou sférickou čočkou (rozptylkou) a navíc mám válcovitou deformaci rohovky (astigmatismus) s korekcí cylindrickou rozptylkou. S rostoucím věkem se přidružilo i stařecké vidění (presbyopie).

Už při výcviku v bazénu jsem s maskou LOOK (Technisub) viděl dost špatně. Proto jsem vyměnil zorníky za dioptrické od výrobce (bez cylindru). Pak jsem viděl pod vodou docela dobře. Se stárnutím se prohluboval problém s viděním do blízka, při potápění se stávalo již nemožné sledovat přístroje.

Operační řešení jsem odmítl. Zvažoval jsem i silikonové adhézní čočky do původní masky s originálními "dioptriemi". Nakonec jsem se rozhodl koupit novou masku Tecnica Technisub, perfektně sedící a se zorným polem vhodným pro bifokál. Korekci výrobce nedodává. Zbyla možnost nechat vyrobit na zakázku skla v optice. Našel jsem několik optik v Praze, které by se toho ujaly za cca 5000 - 6000 Kč. Raději jsem zvolil variantu vlepení čoček na původní skla u optického výrobce za 3000 Kč. Skla jsem vyjmul a udělal na ně nákresy umístění čoček, včetně vzdálenosti zornic. Odeslal jsem je spolu s receptem na brýle. Do dvou týdnů jsem mohl zkompletovat masku. První zkušenosti pod vodou jsou výborné. Vidění na přístroje je sice monokulární, to ale není dáno úpravou, ale vzdáleností zorníků spolu se zakrytím lícnicí. (Takže by vlastně stačila čočka na blízko jen v jednom zorníku, jak jsem viděl na masce potápěčky - oční lékařky.)

Uvádím některé firmy, u kterých jsem si ověřil možnost řešit dioptrickou korekci v masce:

autor: Miloš Sázel
redakčně zpracoval: Zdeněk Šraier