Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Zákaz praní s fosfáty zlepší kvalitu vody

Omezení platí od října 2006

autor: Sládek Tomáš  (publikováno: 26.02.2006)

Ministerstvo životního prostředí novelizovalo vyhlášku 221/2004 Sb. Ta zakazuje od 1. října prodávat v České republice takové prací prostředky pro domácnosti, které obsahují fosfáty.

Podíl pracích prostředků na celkovém zatížení toků fosforem se odhaduje na zhruba na 12,5 %. Fosfáty způsobují eutrofizaci povrchových vod. Fosfor, který obsahují, představuje živinu pro vodní řasy a sinice, které se pak snadno přemnoží. V létě tak především na vodních nádržích vzniká zelený povlak vodního květu. Voda je znečištěná, ryby a jiní vodní živočichové nemají dostatek kyslíku, není možné se koupat, viditelnost klesá k nule.

"Fosfáty výrazně znečišťují naše řeky. Novela vyhlášky je cesta, jak snížit přísun fosforu do řek. Ten způsobuje růst vodního květu, který všichni dobře známe třeba z brněnské přehrady či Máchova jezera," vysvětluje svůj krok ministr životního prostředí Libor Ambrozek.

Řada evropských států obsah fosforu v pracích prostředcích reguluje: Belgie, Itálie, Německo, Irsko, Rakousko, Švýcarsko, Norsko a Makedonie, připojuje se Francie. Evropská unie konkrétní množství neupravuje. Zkušenosti zemí, které obsah fosforu omezují, chce vyhodnotit a výsledky pak promítnout do nové evropské legislativy. Odhaduje se, že by mohla platit od roku 2009.

Přetrvávajícím problémem je plošné znečištění, především ze zemědělského hospodaření. Problematické je například přehnojování rybníků při chovu ryb a v posledních letech opětovný nárůst v používání umělých hnojiv v zemědělství. Přesto se ale čistota vody v našich řekách postupně zlepšuje. Dlouhodobé zlepšení je způsobeno postupující výstavbou čistíren odpadních vod, využíváním efektivnějších technologií, ale také rušením či omezením provozu řady průmyslových podniků. Za posledních 15 let došlo k eliminaci kategorie velmi silně znečistěná voda jak na všech velkých řekách, tak i na většině jejich přítoků.

Podle dohody mezi MŽP a Českým sdružením výrobců mýdla, čistících a pracích prostředků měly prací prášky s fosfáty z trhu zmizet už v roce 2005. Členové sdružení svůj dobrovolný závazek dodrželi, ale na trhu se objevila řada pracích prostředků s fosfáty, jejichž výrobci se k úmluvě nepřipojili.

autor: Sládek Tomáš