Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Internet a potápění

Trocha historie především v českém kontextu

autor: Sládek Tomáš  (publikováno: 06.03.2007)

Strany potápěčské za sebou mají 10 let. V době jejich zrodu vypadal internet úplně jinak, než dnes.

13.2.1992 - začátek
První počítače v Československu byly připojeny na internet, o jehož existenci věděli jen odborníci. Dominuje e-mail, FTP a Telnet, Web byl v plenkách - uměl zobrazovat pouze jednoduché texty s odkazy a ani ve světě nebyl rozšířený.
1994 - web pro veřejnost
Internet v ČR pomalu proniká mimo akademickou sféru. Prudce se rozšiřuje používání webu, prohlížeče umí zobrazit kromě textu i obrázky.
Slavíme 10 let
4.1.1996 - Cyber Dive Club
Jirka Hovorka rozeslal první informační bulletin. Text se šířil ručním odesláním na e-mailové adresy, mezi lidmi pak často i na disketě.
18.5.1996 - záměr vytvořit český potápěčský web
Na festivalu PAF v Tachově se scházejí Jirka Maté, Tomáš Sládek a Zdeněk Šraier (podle abecedy - podle hmotnosti by bylo pořadí opačné) a diskutují o českém webu o potápění.
květen 1996 - Seznam.cz
Zpočátku jednoduchý katalog odkazů, který vytvářel Ivo Lukačovič ručně.
27.9.1996 - Konference Scuba-cz
Honza Gritzbach založil na fakultním mail serveru u Jirky Hovorky e-mailovou konferenci (listserver). Po několika změnách serverů existuje dodnes.
2.12.1996 - končí Cyber Dive Club
Série celkem 44 bulletinů končí, společná komunikace potápěčů e-mailem se plně přesunula na konferenci.
leden 1997 - 1. české potápěčské WWW stránky
Jirka Maté spouští stránky zaměřené především na české lokality. Na jejich tvorbě později spolupracují s Milanem Kotvou. Dnes jsou stránky na scuba.pes.cz jen minimálně aktualizovány.
3. 3. 1997 - Strany potápěčské
Se Zdeňkem Šraierem spouštíme web o potápění, který teď právě čtete. V červnu 2000 jsme registrovali doménu stranypotapecske.cz, v lednu 2001 zprovoznili řadu on-line databází. V porovníní s weby i tištěnými periodiky jsou SP suverénně nejčtenějším potápěčským médiem.
březen 1998 - Potapeni.cz
Franta Pudil s Honzou Kynčlem spustili web, který dnes slouží především pro podporu Frantova podnikání.
21.9.1999 - Google
Do ostrého provozu byl spuštěn vyhledávač, bez kterého si dnes nedovedeme internet představit. Studenti Larry Page a Sergey Brin o technologii vyhledávání na webu přemýšleli od roku 1995.

Rokem 2000 definitivně skončilo na webu prokopávání (od průkopník). Noviny tištěné na papíře čtu snad jen při cestě letadlem, web se stal standardním médiem pro šíření informací. Založit nový web je relativně levné, technicky jednoduché a dá se to udělat podle návodu. Obtížným zůstává systematicky tvořit originální obsah. Jenom informačně bohatý a často aktualizovaný web v konkurenci obstojí, i když krátkodobě některým vychází i snaha okopírovat cizí myšlenku či dokonce ukrást obrázky, texty a databáze.

Velkou sociální změnou prošla scuba-cz. V počátcích se konference účastnili především inteligentní lidé technického zaměření, dařilo se výměně informací a diskuse byly postaveny na argumentech. V posledních letech posílil vliv zamindrákovaných jedinců, kteří místo pravdivých informací a argumentů nabízejí pouze své ego, lžou a házejí blátem. Doufají, že nějaká špína na vyhlídnuté oběti ulpí.

autor: Sládek Tomáš