Těsnou většinou přijala Mezinárodní velrybářská komise (IWC) Berlínskou iniciativu, posilující ochranu velryb a dalších kytovců.
Přijetí tohoto dokumentu je dalším krokem od využití velryb jako potravy k jejich ochraně a využití pro turistický ruch. Je ustavena komise pro ochranu velryb, která má do příštího roku připravit ve spolupráci s komisí vědeckou konkrétní kroky.
Podstatné je, že poraženy odešly státy, které na letošním zasedání chtěly naopak lov ryb povolit v širším měřítku. Jedná se zejména o Norsko, které dosavadní dohody prakticky ignoruje a Japonsko, které lov skrývá za vědecké účely.
Česká republika usiluje o členství v Mezinárodní velrybářská komisi, aby i její hlas byl protiváhou hlasů koupených Japonskem, které neváhalo angažovat řadu chudých vnitrozemských států pro podporu svého úsilí.
Před vyhlášením zákazu komerčního lovu bylo ročně loveno zhruba 13 tisíc velryb, dnes je to na tisíc jedinců. I přes zákaz ale ztratilo od roku 1985 život harpunou 21 500 velryb. Odborníci odhadují, že do rybářských sítí se nechtěně zachytí dalších asi 300 tisíc velryb a delfínů.
"Jediným způsobem využití velryb je jejich sledování," řekla ministryně zemědělství Německa Renate Kuenast. Snad se brzy tato slova naplní.