Ropušnice a jejich příbuzní tvoří jednu z čeledí mořských ryb, která je známá nejen mezi potápěči. Pestří perutýni obvykle nechybějí v žádné kolekci snímků z indopacifických korálových útesů a jsou atraktivními chovanci mnohých mořských akvárií. Maso středomořské ropušnice obecné zase tvořilo základ receptu na tu pravou francouzskou rybí polévku "bujabézu". Tyto ryby se však dostaly do obecného povědomí z úplně jiných důvodů - podobně jako mafie nebo Al Capone si ropušnice, perutýni a odranci vysloužili svou popularitu díky nebezpečí, které mohou pro člověka představovat.
Ropušnice na své okolí necení tlamu plnou ostrých zubů, a hřbetní ploutev odrance protínající hřebeny vln nikdy nezpůsobila paniku mezi turisty na plážích. Naopak, jen málokdo si těchto ryb na první pohled vůbec všimne. Přesto však právem vzbuzují respekt. Ropušnice, perutýni, odranci a někteří jejich příbuzní mají totiž u tvrdých ploutevních paprsků jedové žlázy, jejichž toxin může člověku připravit značně nepříjemné chvíle, a v některých případech může být otrava i smrtelná.
Ropušnicovité ryby se vyskytují v nejrůznějších prostředích - od středomořských pobřežních skal přes hlubiny volného oceánu až po korálové útesy. Právě okolí rudomořských korálových útesů nabízí potápěčům ideální podmínky pro seznámení se s mnoha zástupci této zajímavé skupiny.
Nejdůležitější skupinou, podle které dostala celá čeleď jméno, jsou "pravé" ropušnice. Jejich české jméno zřejmě naráží na vlastnost, kterou mají tyto ryby společnou s ropuchami - jejich povrch těla není hladký, ale zbrázděný nejrůznějšími výrůstky a prohlubněmi, které dohromady tvoří velmi dobré maskování. Našly by se ale i další společné vlastnosti: například hluboký pohled do oka ropuchy i ropušnice je nevšedním zážitkem - a pro některé zvědavce může být nevšedním zážitkem i neopatrná manipulace s těmito tvory. Kožní sekret ropuch však působí jen na citlivé jedince, zatímco pobodání jedovými ostny ropušnice si zapamatuje každý.
Kamufláž ropušnic je v mnoha případech dovedena do dokonalosti. Tyto ryby přizpůsobují své zbarvení okolnímu prostředí a výběžky na povrchu těla opticky rozbíjejí jeho obrys, takže je ryba, bez hnutí ležící na dně, v podstatě neviditelná. Dokonalá kamufláž je její hlavní loveckou strategií - když se přiblíží potenciální oběd či večeře, ropušnice provede jen krátký skok, při kterém doširoka rozevře tlamu a kořist zmizí v nenasytném chřtánu. Maskování ale zároveň ropušnici výborně chrání před jinými dravci. Proto ani v případě, když se přiblížíte do těsné blízkosti, ryba neuhýbá. Zřejmě předpokládá (ve většině případů oprávněně), že o její přítomnosti nic netušíte. Na každou ropušnici, kterou si "jdete prohlédnout", pravděpodobně připadá několik jiných, kterých jste si ani nevšimli. Proto je vhodné na korálovém útesu, ale i na jadranských skalních stěnách, dodržovat následující jednoduché pravidlo: než se chytíte jakéhokoli kamene či výčnělku na útesu, zkontrolujte, jestli nemá oči nebo tlamu.
V případě, že se skutečně pokusíte opřít o ropušnici, poznáte její hlavní obranný mechanismus, jedové ostny. Jsou to vlastně tvrdé paprsky hřbetní, řitní a obou břišních ploutví, na jejichž bázi je vyvinuta jedová žláza. Žlázou produkovaný jed je vytlačován na povrch těla a do rány se šíří žlábkem na ploutevním paprsku. Z hlediska šetření s jedem to není ideální řešení, neboť část jedu je ztracena a naředěna mořskou vodou, ale následná bolestivá otrava k odrazení útočníka bohatě postačuje.
Na rudomořských korálových útesech se lze setkat s několika zástupci ropušnic rodu Scorpaenopsis. Jen nesnadno se od sebe odlišují, ale i laik na první pohled odliší skupinu velmi pestrých druhů "vousatých", které mají mnoho výrůstků na bradě (sem patří např. Scorpaenopsis barbata nebo S. oxycephalus) a ropušnice "bezvousé". Mezi ně patří i ropušnice ďábelská (S. diabolus) se skutečně strašidelným vzhledem, který připomíná rybího umrlce s prázdnými očními důlky...