Úlovkem rybářů, lovících v antarktických vodách, byla krakatice s očima velkýma jako talíře, ostrými háky na chapadlech a velkým zobákem.
Kus druhu Mesonychoteuthis hamiltoni o hmotnosti 150 kg a délce bezmála pět metrů byl uloven v Rossově moři. Podle vědců se jednalo o mladou samici, dospělý jedinec je mnohem větší a živí se až dvoumetrovými rybami.
Vědci o tomto druhu vědí z rozboru obsahu žaludků vorvaňů, kteří se krakaticemi živí. Takto se podařilo získat prvních pět známých exemplářů, první už v roce 1925. Jeden úlovek pochází z vlečné sítě, tažené v hloubce kolem dvou kilometrů. Toto je první případ, kdy byla tato krakatice ulovena v téměř neporušeném stavu, blízko hladiny.
Velcí hlavonožci tvoří až tři čtvrtiny potravy vorvaňů, z čehož se soudí, že musí být v hlubinách u Antarktidy hojné. "Vše, co o nich víme, je, že se mohou pohybovat do velkých hloubek i být až u hladiny a že dorůstají obrovských rozměrů," řekl Dr. Steve O'Shea, odborník na hlavonožce z Auckland University of Technology.
Tělo uloveného živočicha je uloženo v New Zealand national museum.