Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Vyhledávání informací na Internetu

Nejen o potápění

autor: Sládek Tomáš  (publikováno: 18.08.2004)

Internet jako celek tvoří pro potápěče nejvýznamnější zdroj informací. Problém je, jak je najít.

V několika bodech popíšu, jak to dělám já, když hledám na webu.

Základním nástrojem je Google

Dle mé zkušenosti je Google nejlepší. Dříve jsem rád používal Seznam (mj. protože vyhledávání "ve světě" má na starosti opět Google), ale štve mne velké množství reklam a propojení s levicovým Právem (novinky.cz).

Pro hledání v češtině používám také Jyxo, které někdy dává lepší výsledky než Google, protože "umí česky" a vyhledává ve všech tvarech zadaných slov.

V podstatě vše, co je v tomto článku, použijete ale kdekoli.

Vyzkoušejte si vše sami

Google

Čeština je prima, ale...

I když je Česko velmoc z hlediska slušných webů s potápěčskou tématikou a Strany potápěčské jsou jedním z největších potápěčských webů na světě, světový web toho obsahuje nesrovnatelně více. Považuji znalost angličtiny za základní znalost zkušeného potápěče. Informace související s Českem a běžné věci hledám v češtině, speciality (a když nejsem spokojen s výsledky hledání v češtině) v angličtině.

Úskalí obecných formulací

Chcete si počíst o potápění? Tak to zkusíme...

Potápění       nalezeno 83.400 dokumentů
Scuba diving   nalezeno 1.710.000 dokumentů

Tak to by nešlo, to je moc. I když, právě podobným způsobem můžete najít "ty nejlepší" stránky na dané obecné téma. Jak výsledky seřadit, to je velké tajemství jednotlivých vyhledávačů. V principu závisí nejvíce na tom, kolik dalších stránek na ně odkazuje.

Konkrétní téma

Vždy se snažím volit taková slova (a fráze), o kterých předpokládám, že se vyskytnou v hledaném dokumentu, ale zároveň se nevyskytnou jinde. Když je výsledkem příliš mnoho nalezených odkazů a mezi prvními není to, co mne zajímá, přidávám další slova.

Například se chci potápět do vraků a kamarádi říkali, že na to je třeba umět žabí kop. Tak se jdu podívat, co to obnáší.

Napřed zkusím žabí kop. Našel jsem 21 odkazů. Na začátku pouze stránky, kde někdo píše, že to učí nebo že je to dobré. Na konci už jen nesmysly.

Musím to zkusit jinak:

Výsledné zadání tedy bude "frog kick" silting.

22 nalezených odkazů prolétnu očima. Většina je do webových archivů různých diskusních skupin (konferencí apod.), někde se i něco dozvím. Marná snaha, chtělo by ten kop vidět. Zkusím "frog kick" video.

Nalezeno 519 odkazů, ale BINGO!, hned na prvním místě je opravdu výukové video.

Konkrétní dokument

Na konferenci se objevila citace ze servisního manuálu k automatice Poseidon. Chtěl bych ho mít celý.

Mohl bych prohledávat stránky Poseidonu, mohl bych klást postupně dotazy na téma, až bych našel různé servisní manuály. Chytřejší bude ale kopírovat z citace malý kousek textu a zadat ho jako jeden výraz v uvozovkách: "first stage valve 3720". Výsledkem jsou dva manuály v PDF, které oba obsahují hledaný výraz - jeden manuál k Cyklonu a druhý, který sdružuje všechny dohromady.

Vyšší dívčí

Vyhledávací stroje toho umí mnohem víc. Můžete použít stránku pro podrobné zadání dotazu - to se hodí, když se něco hledá opravdu špatně, když nemůžete přijít na dostatečně specifická slova. Místo toho programátor obvykle přímo napíše logický výraz s použitím booleovské aritmetiky. Podrobný manuál obsahuje každý vyhledávací stroj.

Na 99 % si ale vystačíte s tím, co je popsáno výše.

autor: Sládek Tomáš