Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Toxicita oxidu uhelnatého

několik fakt a čísel o vlivu oxidu uhelnatého na organismus

autor: Zdeněk Šraier  (publikováno: 19.12.1999)
Oxid uhelnatý CO se do organismu dostane z dýchacího přístroje, v němž je směs znečistěna CO.

CO se chemicky váže na hemoglobin (vzniká karbonylhemoglobin). Problém je v tom, že se na hemoglobin váže asi 220 krát lépe, než kyslík, takže stačí velmi malá koncentrace oxidu uhelnatého, aby zablokoval schopnost krve vázat a přenášet kyslík. Vzniká tak tkáňová hypoxie.

Již při parciálním tlaku oxidu uhličitého 0.1 kPa je vázáno 50% hemoglobinu. Tlak 0.2 kPa se může stát osudným.

Příčiny otravy CO:

Příznaky otravy oxidem uhelnatým téměř shodné s hypoxií:

Nástup příznaků může být opožděn a na začátek vynořování, což je způsobeno jednak postupným navazování hemoglobinu, a pak také tím, že pod vyšším tlakem se kyslík více rozpouští v krevní plazmě a také částečně vytěsňuje oxid uhelnatý z jeho vazby na hemoglobin. Proto se při poklesu parciálního tlaku kyslíku objeví účinky otravy CO v plné síle.

Léčba spočívá ve vytažení potápěče z hloubky, dýchání čistého vzduchu, nejlépe dýchání čistého kyslíku pod tlakem 200 kPa. Vyšší parciální tlak O2 zvýší množství kyslíku, které se dostane do buněk bez ohledu na neúčinný hemoglobin. Poločas odbourávání CO z krve při dýchání vzduchu je asi 4 hodiny. Následky otravy jsou stejné jako následky hypoxie - poškození CNS (neurastenie, demence).

Prevencí je správná instalace kompresoru a používání vhodných olejů. Dbejte na to, aby sání kompresoru bylo mnohem výše, než výfuk motoru a hlavně proti větru od výfuku. Nekuřte. Silný kuřák, ale také řidič auta v městském provozu, mají asi 20% hemoglobinu trvale obsazeno oxidem uhelnatým.


autor: Zdeněk Šraier