Potápěčská vlajka Diver's Down Flag |
Alpha |
Pro označení místa potápění se odjakživa užívá červené vlajky s šikmým bílým pruhem. Odjakživa? Vlastně jen půl století.
Denzel Dockery v roce 1949 odešel z U.S. Navy. Vyrobil si přístroj podle časopisu Popular Mechanics a naučil se s ním potápět. Jak byl zvyklý z námořnictva, používal jednoduchou červenou vlajku pro označení místa potápění. Civilní uživatelé lodí ji však ignorovali. Se svojí manželkou Ruth vyrobili vlajku s bílým pruhem jdoucím středem. Vypadala stejně při pohledu z obou stran, ale bohužel byla totožná s vlajkou Rakouska. Změnili ji tedy do podoby, kterou známe dnes - bílý pruh jde po úhlopříčce. Není to vlajka žádné země či organizace.
Začátkem padesátých let Dockerovi otevřeli malý potápěčský obchod ve městě Flint ve státě Michigan. Vlajky prodávali místním potápěčům. Obchodní cestující U.S. Divers Ted Nixon jejich vlajku viděl a nabídl, že ji bude prodávat po celé zemi. Měl dobré obchodní kontakty a opravdu se mu to podařilo. Ruth šila vlajky po stovkách. Mezitím se podařilo dosáhnout toho, že potápěčská vlajka byla zařazena do legislativy některých států USA.
V současné době je potápěčskou vlajku možno či dokonce nutno používat podle práva řady zemí, Českou republiku nevyjímaje (viz Plavební vyhláška č. 1/2002). Používá se ale i vlajka Alpha, kterou vyžadují mezinárodní dohody a plavební předpisy.
Kterou vlajku použít, záleží na situaci a místně platných předpisech. Do jisté míry jsou obě vlajky zaměnitelné. Alpha se používá zejména pro označení lodi, ze které sestupují potápěči a která tudíž nemůže manévrovat. Potápěčská vlajka pak pro označení místa, kde jsou potápěči. Teoreticky si lze představit Alphu na lodi a o kus dál bóji s potápěčskou vlajkou - tak to doporučuje například U.S. Coast Guard. Každopádně musí být vlajka použita pouze při potápění, nesmí být vystavená při plavbě na lokalitu.