Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Znovudech

To přeci má zvuk

autor: Sládek Tomáš  (publikováno: 17.10.2007)

Slovo znovudech lze dnes zaslechnout v rádiu, uvidět vytištěné v potápěčských časopisech a na internetu je spoustu dokumentů a zpráv, které jej obsahují. Je to přesně sedm let, kdy bylo použito poprvé.

Petr Leitner (alias Kent) napsal v mailu ze 17.10.2000 do konference scuba-cz:

   Myslím, že nitroxový znovudech (rozuměj polouzavřený okruh, nefandím
   příliš anglickým názvům, i když jsou praktické, ale uznej, znovudech
   to přeci má zvuk) je asi nádherný zařízení.

Jak znám Kenta, tak motivem byla především recese, kterou chtěl odlehčit debatu o používání směsí pro potápění do hloubek a pro dekompresi.

Kdo by řekl, že se podobné slovo nezařadí někam k hbitokolu, čistonosopleně a zelenochrupce*? Dnes, kdy je každý manager busy, protože má meeting? K přijetí potápěčskou veřejností patrně přispěla jednoduchá etymologie, doslovnější překlad anglického rebreather už vymyslet nejde a mnoho mluvčích raději použije znovudech, než aby špatně vyslovili rebreather.

Znovudech není prvním slovem, které se do potápěčského slangu dostalo díky konferenci scuba-cz. Někdy od konce devadesátých let je možno zaslechnout termín Goodmanova ručka. Není to vlastně žádný novotvar, jen překlad anglického Goodman handle do slovenštiny, se kterým patrně přišel Jozef Gliviak. Proč se ručka rozšířila i do češtiny je mi záhadou, v tomto případě bych se ale jednoznačně klonil ke Goodmanově držadlu.

 

* bicykl, kapesník, salát

autor: Sládek Tomáš