Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Bojujeme proti spamu

17. září 2003

autor: Sládek Tomáš  (publikováno: 03.02.2001)

E-mailové adresy v databázích na Stranách potápěčských jsou chráněny proti zneužití.

Také dostáváte do e-mailové schránky nabídky na Viagru? Nebo dopisy od XXbutu Sese Seko, že potřebuje převést pár milionů z Nigerie a zrovna váš bankovní účet by proto byl ten nejlepší? A také vás to nebaví mazat?

Jedním z mechanismů, jak se mohl spammer (tedy ten, kdo rozesílá podobné nabídky) k vaší adrese dostat, je načíst ji z nějakých webových stránek. Nedělá to ručně, ale nechá nějakého robota (speciální software) načíst všechny možné stránky a v nich pak software hledá výskyt e-mailové adresy zapsané tak, aby na ní bylo možno kliknout pro otevření nového mailu.

No a právě tento mechanismus jsme eliminovali. Jak, když adresu stále vidíte a stále je na ní možné kliknout? Tak, že adresa není ve stránce napsaná, ale stránka obsahuje malý program, který ji do použitelné podoby sestaví až v prohlížeči na vašem počítači. Tohle roboti neumí a tak ve stránce adresu jednoduše nenajdou. Stačí si na chvíli vypnout skripty ve vašem prohlížeči a stránku uvidíte tak, jako robot - adresa zmizí.

"Když adresu dám jenom na Strany potápěčské a budu ji jinak používat pouze soukromě, je možné její zneužití?" budete se asi teď ptát. Zde vás zklamu - je. Nedávno jsem pro zákazníka zřizoval nové e-mailové schránky v několika doménách, které se předtím pro mail vůbec nepoužívaly. Z těch adres nebyl nikdy odeslán jediný mail, na žádných stránkách se nikdy nevyskytly a přesto první den přišlo hned několik spamů. Také by asi nebyl žádný problém napsat speciální software pro načtení adres ze Stran potápěčských, případně adresy přepsat ručně. Jenže to udělá buď nějaký hračička, co si chce dokázat, že to dokáže, nebo obchodník s potápěčským materiálem. Ani jeden z nich vás ale asi nebude obtěžovat. Automatické stáhnutí adres z webu, které jsme eliminovali, je sice pouze jedním z možných způsobů, ale zato velmi rozšířeným.

autor: Sládek Tomáš