Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Statistka návštěvnosti 2002

shrnutí výsledků

autor: Sládek Tomáš  (publikováno: 03.01.2003)

Časopis v elektronické podobě má tu výhodu, že lze přesně zjistit, kolik lidí ho čte. Server si zapisuje každý jednotlivý požadavek na stránku či obrázek do logu, který lze pak pomocí vhodného softwaru zpracovat.

Jak jsou SP čtené

Celkový počet přečtených stránek byl 1.67 miliónu, denně v průměru 4594. Do tohoto počtu nejsou zahrnuty obrázky a další soubory, pak by stoupnul celkový počet požadavků na více než 10 miliónů.

Měsíční přehled návštěvnosti

Kdybychom chtěli přirovnat SP k tištěnému časopisu vydávanému měsíčně, je "prodaný náklad" okolo 8000 a z toho asi 5000 předplatitelů. Každý z "předplatitelů" čte měsíčně okolo třiceti stran, ostatní okolo deseti. Dále se každý měsíc najde okolo 2000 návštěvníků, kteří shlédnou jen dvě-tři stránky - ti se dají u tištěného časopisu přirovnat k "dalším čtenářům jednoho výtisku". Z tohoto přirovnání vyplývá, že Strany potápěčské jsou nejsilnější médium určené pro potápěče, vydávané v České republice - silnější, než kterýkoli z tištěných časopisů. Uvědomme si, že časopisy vycházejí čtvrtletně a naše čísla jsou měsíční!

Jak jsou SP velké

Na konci roku 2002 bylo na Stranách potápěčských:
594 stránek (HTML, ASP a PDF dokumentů)
1620 obrázků (JPG a GIF)
2468 záznamů v databázích (z toho 216 lokalit a 1296 kontaktních adres)

Kdo by si chtěl selé SP vytisknout na papír (včetně databází), ať si připraví hodně trpělivosti a asi 5000 stran papíru.

Průměrný článek

Zpracovali jsme statistiky za prvních 100 dní od zveřejnění článku. Tím, že jsou zahrnuty pouze články nově zveřejněné v roce 2002, není statistika zkreslena základními "rozeskakovacími" stránkami.

Průměrný článek si za prvních 100 dní přečetlo 1266 lidí. I články staré několik let si přečte několik lidí za den - a někdy, když se téma stane aktuálním (například díky probíhající diskusi na konferenci scuba-cz), vzroste návštěva na desítky čtenářů denně.

Návštěvnost průměrné stránky

"Dal jsem to na Internet," říká spousty lidí, "ale odezva mne zklamala, nikdo na můj článek nereagoval". "Kde jste text zveřejnil?" ptám se. "Máme vlastní internetové stránky," zní hrdá odpověď. "No tak to se pak nedivte," chce se odpovědět mě.

Rozdíl mezi celostátními deníky a studentským plátkem vnímá každý. Dost lidí si ale pořád myslí, že když "to dá na Internet", udělali dost. Jenže ono je to stejné jak s těmi novinami. Sebezajímavější a sebelépe graficky zpracovaný článek si ve studentském plátku ve srovnání s velkým deníkem přečte jen zlomek čtenářů. Až něco zajímavého (nekomerčního) budete psát, zvažte, zda raději desítkám čtenářů nabídnete článek přesně v té podobě, jak chcete, nebo zda jej raději nabídnete tisícům čtenářů v úpravě, jak je zvykem na SP.

Nezávislé srovnání

Pořadí návštěvnosti serverů o potápění za rok 2002, v závorce pořadí ze všech sportovních serverů.

PořadíServerSessions
1. (48.)Strany potápěčské34349
2. (192.)Fun Diving7597
3. (227.)Potápěčský klub Lucky Divers5650
4. (285.)Svaz potápěčů České republiky4417
5. (312.)DIR Czech3947
6. (383.)Marlin Plzeň3038
7. (421.)Aquasport2658
8. (456.)Potápěčské lokality2369
9. (548.)IQsub - potápěčská technika1837
10. (709.)Potápěčské strany Honza Dolíka1116

Za pozornost stojí, že zbylých devět serverů tohoto "top ten" nedosahuje ani v součtu návštěvnosti SP.

Údaje jsou převzaty ze serveru navrcholu.cz. Použitá metodika navíc citelně znevýhodňuje servery s vysokou návštěvností, protože se snaží zaznamenat pouze první návštěvu v roce. Pro úplnost je nutno dodat, že ne všechny servery jsou v seznamu uvedeny. Jejich provozovatelé buď vůbec službu navrcholu.cz nepoužívají, nebo výsledky měření tají (např. server potapeni.cz).

Poznámka 2006: server navrcholu.cz statistiku zpoplatnil, od roku 2006 využíváme výhradně TOPlist.

Co dodat?

Věřte, že bych byl raději, kdyby byly výsledky o trochu horší a nejčtenější článek o tragické smrti našeho kamaráda nemusel být vůbec napsán.

Děkujeme všem za přízeň v roce 2002 a těšíme se na spolupráci v roce novém. Slovo spolupráce používám záměrně, protože bez řady přispěvatelů, bez hlášení stavů lokalit a bez udržovaných adresářů by Strany potápěčské nebyly tím, čím jsou.

autor: Sládek Tomáš