Kdyby si někdo koupil výstroj a bez kurzu se vrhnul do vody, má asi tak stejnou šanci vyváznout se zdravou kůží, jako chodec, který by si poprvé půjčil klíčky od auta a vydal se na napříč velkoměstem. Přesto denně velkoměsto relativně bezpečně křižují tisíce aut. V kurzu poznáte, co pro lidský organismus znamená změna tlaku při sestupu do hloubky a co dělat, aby nenastaly potíže. A také co dělat, když přesto nastanou.
Diváci akčních filmů většinou za největší nebezpečí považují dekompresní (kesonovou) nemoc. Při běžném rekreačním potápění však potápěč nedosahuje takových hloubek a délek ponoru, aby nemohl kdykoli a přímo bez zastávek vystoupit na hladinu. Několik dekompresních nehod ročně se českým potápěčům stane, ale většinou ponory přesáhly doporučené limity a navíc potápěč udělal další chyby. Něco jako když se vydáte v zimě s letními pneumatikami na zledovatělou vozovku a navíc předjíždíte a řežete zatáčky. Na rozdíl od nehod dopravních mají ale nehody dekompresní málokdy trvalé následky.
Ve filmu také často potápěče sežere žralok či jiná obluda. V realitě, když uvidíte žraloka (velká vzácnost!), budete jej tiše pozorovat a doufat, že se hned nevyplaší a neodpluje. Daleko větší nebezpečí ze strany živočišné říše představuje obyčejný ježek, na kterého můžete šlápnout, či medůza, která vás může požahat. Tahle nebezpečí jsou ale podstatně menší pro obutého, oblečeného a pod vodu vidícího potápěče, než pro koupajícího se rekreanta.
Když už se stane závažná nehoda při rekreačním potápění, bývá způsobena poškozením plic z přetlaku. Potápěč se v hloubce nadechne a potom se z nějakého důvodu vydá rychle k hladině a zapomene při tom vydechovat. Zde platí prevence - zvládnout výstup je jedna z prvních věcí, kterou se v kurzu naučíte. Když bych opět použil přirovnání s řízením auta, tak je to jako když sjedete ze sjízdné silnice za přiměřené rychlosti a narazíte na strom. Při řízení stačí sledovat silnici a správně točit volantem, při potápění při výstupu vydechovat.
Potápění se stává hazardem, když se potápěč bez dostatečných zkušeností a s nevhodnou výstrojí pustí do velkých hloubek, nebo do uzavřených prostor - například pod led, do jeskyně či dovnitř vraku. Potápění není adrenalinový sport, kdo hledá čisté vzrušení, tomu doporučuji bungee jumping. Kdo se nechá vyprovokovat a jde na doraz, toho i malý problém dokáže tak vyvést z rovnováhy, že jej nedokáže vyřešit naučeným postupem a s chladnou hlavou. Zkušený potápěč, když vidí, že se přiblížil svým limitům, v klidu vycouvá - dobrý partner to spíše ocení a o špatného není co stát. Tak jako v ostatním životě, i v potápění platí, že nejhorší je srážka s blbcem.