Tak jako k řízení auta potřebujete řidičák, k potápění potřebujete průkaz potápěče. Na rozdíl od řidičského oprávnění se u nás získání průkazu potápěčského neřídí zákonem, ale vnitřními předpisy výcvikové organizace. Ty solidní mají velmi propracovaný systém výcviku, působí celosvětově a jejich průkazy jsou všeobecně uznávány. V Česku působí zejména CMAS, PADI, IANTD a SSI. Varuji před některými "takésystémy", jejichž instruktoři nemuseli skládat příliš náročné zkoušky. Výcvik v takovém systému bývá nekvalitní a i když na průkaz napíší, že platí mezinárodně, v zahraničí můžete mít s jeho uznáním potíže. Příkladem budiž (u nás zejména Jihočeský) systém UDI.
Jestli si chcete potápění vyzkoušet tak říkajíc nanečisto, je možno absolvovat ponor na zkoušku. U nás se provádí většinou v bazénu, u teplých moří může být takový ponor zajímavým doplňkem dovolené.
Kurz pro získání základního potápěčského kvalifikačního stupně sestává ze tří částí. V teorii se dozvíte hlavně o tom, co k pobytu pod vodou potřebujete a jaké účinky má na potápěče pobyt ve vodním prostředí. V bazénu se naučíte správně používat výstroj. Při ponorech na volné vodě se seznámíte s vodním prostředím a dále si procvičíte používání výstroje. Kdyby se celý kurz shrnul do jednoho bloku, bude trvat asi 4 až 6 dní celodenní výuky, bývá však rozložen do řady odpoledních lekcí. Na závěr kurzu obdržíte plastovou kartu - průkaz potápěčské kvalifikace.
Už jednou jsem přirovnával potápění k řízení auta. Po absolvování kurzu na tom budete podobně, jako čerstvý absolvent autoškoly. Budete většinou vědět, co máte v které situaci dělat, ale chvíli potrvá, než vše budete dělat automaticky, bez přemýšlení. Na své první ponory se proto vydávejte se zkušenějším potápěčem. Potápěčské základny často podmiňují účast na ponoru přítomností průvodce (divemastera). Větší jistotu získáte po nějakých dvaceti ponorech v různých podmínkách a s různými partnery.
"Dospělým potápěčem" se stanete po absolutoriu kurzu na druhý potápěčský kvalifikační stupeň. Prohloubíte si své znalosti z teorie a naučíte se některé pokročilejší techniky. Dosažením druhého potápěčského stupně většina základen podmiňuje účast na náročnějších ponorech, například potápění na vracích či do větších hloubek. Také již nebudete muset přemlouvat zkušenější kamarády či platit za dohled průvodce.
S dalšími možnostmi vzdělávání a získávání vyšších kvalifikací budete seznámeni během výcviku. Dá se říci, že na základní potápěčský kvalifikační stupeň vás všichni instruktoři na celém světě naučí více-méně to samé a dokonce i ceny bývají podobné. Na vyšší stupně se začínají možnosti, nároky i ceny podstatně lišit.
Konkrétní popis výcvikových systémů a nabídka vybraných kurzů je uvedena v kapitole kurzy.