Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Interface Aladin/Palm

Rozhraní Aladina vestavěné do Palm konektoru

autor: Kamil Řezáč  (publikováno: 02.11.2004)
redakčně zpracoval: Zdeněk Šraier
Schema Plošný spoj Osazovací plán Osazený konektor Hotové rozhraní Aladin/Palm

Úvod

Pro stahování dat z potápěčského počítače Uwatec Aladin používám kapesní počítač Palm IIIx. Jako první pokus jsem postavil rozhraní určené pro sériový port. Ovšem manipulace s kolébkou, null-modem redukcí a vlastním interfacem je značně nepohodlná. Proto jsem se rozhodl postavit miniaturní verzi rozhraní umístěnou přímo v palmovském datovém konektoru.

Prvním problémem bylo sehnat datový konektor (opomineme-li možnost koupit originální synchronizační kabel a amputovat ho z něj). Nakonec jsem objevil ostravskou firmu Hadex, která nabízí konektory nejen pro Palmy, ale i pro některá další PDA (např. iPaq). Přímý odkaz na seznam nabízených konektorů (platný v době psaní textu) je http://www.hadex.cz/grcwh/productCatalog.asp?cat=Konektory%2C+redukce&sCat=PDA

Zapojení

Zapojení je standardni jednosměrné rozhraní s operačním zesilovačem, které se nachází např. zde. Občas se objevuje informace, že místo obyčejné křemíkové diody je možné použít svítivou diodu a rozhraní pak svícením indikuje komunikaci. Se sériovým portem "velkého" počítače jsem to nezkoušel, s Palmem tato varianta nefunguje.

Konstrukce

Z rozměrových důvodů jsou použity SMD součástky, s troškou dobré vůle by se do konektoru mohly bez plošného spoje vejít součástky v klasické montáži (největší problém by byl s výškou pouzdra operačního zesilovače). Deska plošného spoje je navržena v programu Eagle (freewarová verze, ke stažení na www.cadsoft.de) a nakreslena na plotru Aritma lakem přímo na kuprextit. Po vyleptání destičku opracujeme na rozměr tak, aby se vešla do krytu konektoru a zkontrolujeme na případné zkraty a přerušené spoje (nejkritičtějším místem je obvodová linka u datového konektoru). Z krytu konektoru samozřejmě nezapomeneme odstranit výstupky držící průchodku kabelu. Umístění plošného spoje do konektoru je vidět na fotografii.

Jako piny pro připojení Aladina jsem použil špičky z BNC konektorů (výprodej v GM za 50 haléřů), vývody k nim by neměly být příliš dlouhé (doporučuje se asi 10 centimetrů). Vnitřek konektoru (připojení vývodů k plošnému spoji) je vhodné po otestování mechanicky zajistit, já jsem celý vnitřek zalil tavným lepidlem. Cena materiálu je asi 150 Kč (z toho největší položku tvoří vlastní konektor - 126 Kč), osazení plošného spoje je záležitostí několika minut.

Poznámka ZŠ: Já jsem řešil podobný problém a dospěl jsem k trochu odlišnému řešení - modifikace palma na klasický COM a použití interface, který pak funguje na palmu i PC.

autor: Kamil Řezáč
redakčně zpracoval: Zdeněk Šraier