Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Potápěčská baterka 2001

Svítilna se stupňovitou regulací

autor: Zdeněk Šraier  (publikováno: 30.03.2001)

Jak to všechno začalo?

Všichni kolem mne si pořizují svítilnu s výkonem 50 až 100W a libují si, jak jim to krásně svítí. Já bych to chtěl taky. Jenže ...

...já jsem v tomhle dosti napevno rozhodnutý, že se mi vůbec nechce dávat 10 a více tisíc korun za svítilnu, když za stejné peníze můžu mít dobrou automatiku, kterou považuji za důležitější součást výbavy potápěče. Nehledě na to, že automatiku považuji za kontrukčně i výrobně mnohem náročnější a tudíž mi přijdou ceny výkonnějších svítilen neadekvátní, značně přehnané.

Odbočka k napájení

Jsem tedy již mnoho let spokojeným uživatelem několika svítilen Lumen6 od Technisubu s výkonem kolem 8W. Zkoušel jsem pro jejich napájení používat NiCd akumulátory, ale jejich výsledné napětí je o 20% nižší než u klasických baterií (7,2V proti 9V). Tím je nižší i svitivost. Zároveň jsem odzkoušel výdrž akumulátorů a doba svícení maximálně do 1 hodiny mě neuspokojila zcela naprosto. Zásadní nevýhodou akumulátorů tohoto typu je samovybíjení. Když jsem baterku po ponoru nabil, za týden jako bych to neudělal. Doba svícení byla tak 5 minut. Nabíjet by se mělo tedy před ponorem. Ovšem s mojí hloupou nabíječkou nabíjení trvá 14 hodin. To ovšem znamená, že se nemohu z hodiny na hodinu rozhodnout a jít se potápět.

Používám alkalické baterie a praktické zkušenosti jsou skvělé. Zdálo se mi, že svítilna na jednu náplň pracuje nekonečně. Začal jsem si na baterky psát datum, kdy je do svítilny dávám a opakovaně zjišťuji, že je vyměňuji po 9 měsících až roce používání. Baterie, které v Lumenu už vydávají nažloutlé světlo, přeunuji do kombinované autosvítilny (blikač, svítilna, zářivka), kde slouží ještě alespoň půl roku při převlékání před a po nočních ponorech. Zásadní vlastností je pro mne naprostá absence údržby. Svítilnu před ponorem vyndám z bedny, používám a po ponoru ji zase do bedny uložím. Jinak na ní nesáhnu. Další velmi důležitá věc je, že nemusím na lodi neustále shánět zásuvku, ze které bych dobíjel.

Něco si o akumulátorech vs. bateriích můžete přečíst také zde.

Mé sny

Ideální svítilnu si představuji o výkonu 30 až 50W (je mi jasné, že bych měl uvádět jiné jednotky, nejspíše světlný tok, ale toto je zaběhlý způsob), přičemž 50W mi v noci v moři přišlo již hodně. Svítit by měla tak 10 hodin, aby mi vydržela bez nabíjení alespoň týden potápění na lodi. Ještě jsem se nerozhodl, jestli má být vcelku držená v ruce, nebo jestli mít kanistr s akumulátory na opasku nebo na zádech a v ruce jenom hlavičku s žárovkou. Od věci by nebyla ani regulace světelného výkonu.

Svítilnu, která by splňovala moje představy, jsem viděl a chtěli za ní 20 tisíc korun.

Moje současné řešení

Již přes rok mi na balkónu leží kus plynové trubky, z níž chci vyrábět svítilnu. Celá akce ale visí na tom, že nemám přístup k soustruhu a bez toho některé věci udělat nepůjdou.

Protože přeci jenom někdy potřebuji více světla, rozhodl jsem se, inspirován J. Y. Cousteauem, využít svoje Lumeny pro konstrukci silnějšího světla.

Komponenty

Seznam potřebných komponent:

Z prkénka jsem pilkou na železo, lupénkovou pilkou a následně půlkulatým pilníkem vyrobil dva kousky tvaru maltézského kříže. Vyvrtal jsem centrální otvory pro nerezovou tyčku a po chvíli přemýšlení ještě další otvory, které by se někdy mohly hodit.

Ohnul jsem nerezovou tyčku do tvaru C - rukojeti. K prvnímu ohybu jsem nasunul jednu podložku. Pak následoval první plastový kříž, distanční trubička a druhý plastový kříž. Nakonec podložka, matička a utáhnout. Do jednoho pomocného otvoru jsem připevnil provázek se zarážkou jako poutko.

Finální montáž spočívá v zasazení Lumenů do zářezů kříže a navlečení gumy kolem Lumenů.

Výsledek celého snažení - svítilna 30W s regulací 25, 50, 75 a 100%

Výsledkem celého snažení je svítilna s výkonem 30W nebo něco málo víc, se stupňovitou regulací 25, 50, 75 a 100%. Při naplnění alkalickými bateriemi svítí asi 9 hodin. Máte čtyřnásobně zálohovanou žárovku. A hlavně, stálo pár korun a 1 hodinu práce, Lumeny jsou netknuté, dá se to snadno smontovat či rozebrat. Napřed jsem to myslel jako legraci, ale po vyzkoušení světla ve sklepě to budu s sebou nosit do vody. Svítí to jako ďas.

autor: Zdeněk Šraier