Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Deep-Kiss

autor: Sládek Tomáš  (publikováno: 02.07.2003)

Hračka, reklamní předmět, záložní hloubkoměr. To vše se skrývá ve hlubokém polibku.

Deep Kiss

Kapilární hloubkoměr není v principu nic nového, kdysi se používaly i pro běžné měření hloubky. Princip je jednoduchý, voda vniká do úzké trubičky s jedním otevřeným koncem a podle toho, jak se v trubičce stlačí vzduch, lze snadno určit hloubku. Jelikož v malé hloubce jsou tlakové změny větší než hlouběji, klesá přesnost měření z hloubkou.

Hračka
Mám rád podobné "ptákoviny" už jaksi z principu. Těší mne, že něco tak jednoduchého může fungovat.
Šnorchlování
"Mámo, já se potopím do třech metrů," bude se asi ozývat od potápějících se dětí. Tatínek si pak může zvednout sebevědomí, když potomka třikrát překoná. Až když šnorchlování přeroste ve freediving, bude potřeba se poohlédnout po něčem jiném.
Nosič textu
Záměrně nepíšu jen nosič reklamy, protože v plánu výrobce je i potisk zkrácenou verzí dekompresních tabulek. Jako reklamní předmět "deep-kisska" vznikla a má jednu zásadní výhodu - plno potápěčů si ji pověsí někam na výstroj, bude se s ní chlubit kamarádům a hned tak ji nevyhodí, což si u sebelepší propisky či otvíráku na pivo nedovedu představit.
Záložní přístroj
Když si při rekreačním potápění počítač postaví svojí křemíkovou hlavu, měl by si potápěč pamatovat minimálně hloubku, do které se může vynořit, a celkovou dobu dekomprese. 9, 6, 3 m - to jsou hloubky, které "deep-kisska" v pohodě zvládne. Baterky jí určitě nedojdou. Čas se dá v nejhorším určit docela dobře odhadem, manometr a krátící-se zásoba vzduchu pomůže.
Názorná pomůcka
Studentům, důvěrně nazývaným cvikýři, pravidelně v kursech potápění vykládám o nárůstu hydrostatického tlaku v hloubce, o stlačování plynů, o souvisejícím "nebezpečí malých hloubek". Tohle se mi velmi hodí, na rozdíl od výpočtů na tabuli si na kapilární hloubkoměr mohou cvikýři sáhnout.
Nová verze Deep Kiss

Když jsem otevřel obálku se vzorky na testování, netrvalo ani pět minut a jeden exemplář byl navlečen na smyčce gumy, kterou nosím v kapse suchého obleku. Hned vedle záložního kompasu a dalších "nezbytností". Při předjarním potápění jsem hloubku několikrát za ponor porovnával s údajem počítače a shoda byla dobrá. V malé hloubce určitě mnohem lepší, než u levného mechanického hloubkoměru. S čitelností také není problém.


Vylepšená stupnice a dekompresní tabulka pro nouzové použití, to jsou změny v nové verzi. S Kentem jsme konzultovali, co tam dát a jako nejlepší pro nouzový postup vyšly tabulky U.S. NAVY. Hodnoty hloubek a časů odpovídají reálným ponorům, nikoli bezdekompresním limitům - tahle tabulka nemá sloužit plánování, ale řešení situace s nefunkčním počítačem.

Další informace najdete na www.deep-kiss.com.

autor: Sládek Tomáš