Pro fotografování je třeba široký, rovnoměrný kužel. Pravý opak toho, co je potřeba pro potápění a signalizaci světlem. Pomoci difuzéru lze velmi úzký kužel "roztáhnout" a změkčit. Při makrofotografii má podstatný význam také plošný charakter světla.
Osvědčil se mi difuzér vyrobený z kousku rozptylné fólie (Heavy Frost), která se běžně používá při svícení pro fotografii a film. Arch 53×122 cm stojí u ProJGS 238 Kč a vystačí na mnoho difuzérů... Jestli se dá někde za rozumnou cenu koupit i menší množství, tak dejte prosím vědět.
Šablonu je nutno tisknout v měřítku 1:1 (před tiskem v Acrobat Readeru nastavte "Měřítko stránky: žádné"). Pro kontrolu výtisk změřte, rozměr přes ramena (na obrázku diagonálně) má být 160 mm.
Hlavní výhoda tohoto způsobu upevění difuzéru je velmi snadná manipulace i v rukavicích pod vodou. Difuzér lze kdykoli sundat a chytit karabinkou za gumový kroužek, aby se neztratil. Při drsnějším zacházení se fólie časem odře a pomačká, ale na funkčnost to nemá vliv. Nový difuzér jsem si po dvou letech udělal jen kvůli tomuto článku.
V principu podobný difuzér bude jistě fungovat i na světlech jiných výrobců. Rozměry doporučuji napřed zkoušet na papírovém modelu, pro světla podobného tveru lze získat šablonu manupilací s měřítkem při tisku PDF.
Největší nevýhodou je množství světla, pohlcené frostem. Existují i méně rozptylující frosty, ale ty se pro fotografování nehodí, je patrný jasnější střed pole. Světlo určené výhradně na filmování či fotografování bude jistě lepší vybavit speciální parabolou - ale pak se nedá použít pro běžné potápění, o signalizaci nemluvě.
Zde je několik snímků s popisovaným difuzérem pořízených.