Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

DIN kostka

recenze

autor: Pavel Schön  (publikováno: 16.08.2023)
redakčně zpracoval: Zdeněk Šraier
Kostka

Úvod

DIN kostka je monoblok precizně obrobený ze speciální mosazi, který má na každé straně port DIN G5/8" 232 Bar.

Každý port může sloužit jako vstup stlačeného vzduchu od kompresoru nebo z kaskády, nebo jako výstup stlačeného vzduchu do láhve. Porty jsou veprostřed krychle propojeny. Všechny plochy krychle jsou pochromované.

Uživatel DIN kostky má mnoho možností, jak DIN kostku propojit přepouštěcími hadicemi s lahvemi a zdrojem stlačeného vzduchu. Porty, které zrovna nepotřebuje, je nutné zaslepit DIN zátkou.

DIN kostku vyrábí tradiční česká firma Servis Technik, která mimo jiné vyrábí další příslušenství pro kompresory, plnící stanice a potápěče. Výroba DIN kostky je malosériová zakázková, tedy do výroby se naplánuje až po objednávce.

Test

Potřeboval jsem dohromady naplnit dvojče 2x8.5 litru a monoláhev 12 litru kompresorem Coltri-Sub MCH-6. Proč je plnit dohromady? Při pomalejší plnění za nižších teplot se do lahví vejde více litrů vzduchu.

Vlastně bych ani nemusel DIN kostku použít, stačilo by propojit dvojče a monoláhev přepouštěcí hadicí a normálně plnit. Chtěl jsem ale vyzkoušet DIN kostku.

Sestavení bylo jednoduché. Přepouštěcími hadicemi jsem připojil láhve na DIN kostku, jeden volný port obsadil kontrolním manometrem pro sledování průběhu plnění a do zbylých portů jsem našrouboval zátky.

Plnění probíhalo standardně, teplota kostky zůstala přibližně stejná jako teplota okolí.

Závěr

DIN kostka splnila má očekávání. Je to užitečná pomůcka jak pro plniče-amatéry jako jsem já, tak si dovedu představit využití v profesionální plnírně.

Klady:

Je na tom vidět precizní kovovýroba

Mnoho různých konfigurací a možností využití

Ojedinělý výrobek, který jen tak nikdo nemá

Zápory:

Cena. Přestože kostka sama o sobě není drahá, tak přepouštěcí hadice zcela rozhodně jsou. Pro plné využití DIN kostky jich budete potřebovat několik.

Zapojena kostka
Plnění s kostkou
autor: Pavel Schön
redakčně zpracoval: Zdeněk Šraier