Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Hogarth (DIR) konfigurace 2

Mozek a srdce

autor: Šmok Radek  (publikováno: 21.09.1999)
redakčně zpracoval: Tomáš Sládek

Hogarth výstroj je výsledkem používání důležitých myšlenek:

  1. Principy
  2. Postoj - přístup
  3. Vlastnosti

Principy

Slyšel jsem nekolik frází, které se snaží zachytit jádro principů konfigurace Hogarth výstroje:

Během ponoru by měl být každý potápěč soběstačný (mentálně a fyzicky ve formě) a svou výstroj by měl mít vždy na dosah, připravenou k použití. Určitá konfigurace detailů vás nutí se stále učit, poznávat novinky a uvádět je do praxe. "Hogarth je nejlepší, vše ostatní je až druhé nejlepší."

Konfigurace se stále upravuje a rozvíjí, proto je důležité ji dokonale znát a perfektně ji používat. Principy jsou pro jednou dány, teď je důležité se těmto principům co nejvíce přiblížit. Jedná se o stále pokračující proces zlepšování.

Varování: každá změna pouze pro změnu může vést k ohrožení života. Mnoho myšlenek vedlo k této konfiguraci a pokud si myslíš, že jsi něco vylepšil, přistupuj tomu pomalu, obezřetně a přizpůsobivě. Konzultuj toto s odborníky, kteří ti mohou velmi pomoci, buďto ti tvá zlepšení potvrdí, nebo vyvrátí.

Tento celek je SYSTÉM a existuje velmi malá pravděpodobnost, že ho jedna věc změní.

Postoj - přístup

Když je konfigurace výstroje úplná, je třeba k bezproblémovému potápění ještě něco, co by vám měly ozřejmit tyto stránky. Postoj je prvořadý a WKPP jej popisuje takto:

Další možností je se nepotápět.

Body 1. a 2. popisují následující: Nepotápěj se a neposlouchej STROKY.


V češtine znamená stroke člověka, který se při znalostech lepších řešení a systémů vrací k méně efektivním a bezpečným zásadám. Vztahuje se na instruktory, jež pobízejí své studenty (kteří se snaží něčemu se přiučit) ke konfiguraci výstroje náhodným způsobem s ohledem na osobní preference. Vztahuje se na ty, jež neplánují své sestupy předem, na ty kteří se potápí za hranicí vlastních možností, ty kteří provádějí hloubkové potápění se vzduchem, ty kteří zbytečně riskují, ty kteří dělají sestupy velkého charakteru s novou výstrojí, a ty jejichž jediným cílem je dosažení rekordní hloubky.

Potápění se stroky nás přesouvá do oblasti, kde naše vlastní bezpečnost už přestává být v našich vlastních rukou. Strokové jsou obvykle vysoce "kvalifikovaní". Často se navenek projevují skálopevnou jistotou - obvykle protože nemají představu do jakého nebezpečí sami sebe a vás dostávají. Strokové působí na váš smysl pro dobrodružství předstíraje použití zdravého rozumu. Ve skupinách jsou strokové schopni vytvořit velmi silný tlak na své partnery. Pokud věříte, že jste imunní proti strokismu, tak si vzpomeňte na dva přední technické potápěče a jeskynní výzkumníky, Roba Palmera a Roba Parkera, jež nedávno podlehli podobnému partnerskému tlaku a zemřeli v důsledku hloubkového potápění se vzduchem.

Ať už budete dělat cokoliv, tak si zapamatujte aspoň tohle pořekadlo hogarth potápění a používejte ho bez výjimek:

Nepotápějte se se stroky. Jsou všude kolem a jednou vás můžou dostat.

Citace části článku přeloženého Adolfem Vondrkou


Až poznáš některého ze stroků, oceníš Hogarth filozofii více, než kdy dříve.

Vlastnosti

Když se potkáte s potápěčem, který se potápí v buddy teamu, ale který se stará pouze o své bezpečí, nebo jestliže smýšlíš jinak než zbytek teamu; drž se od něho dál a varuj každého, koho potkáš a varuj i sám sebe.

Pro příklad: Jestliže si potápěč myslí, že je nejlepší v teamu a neakceptuje žádná rizika svého buddyho, drž se od něho dále. Jestliže si myslíš, že by ti tvůj partner nepomohl při úniku vzduchu svou automatikou, drž se od něho pryč. Jestliže je ochoten tě nechat v jeskyni ztraceného, nebo s 1/3 vzduchu, jdi od něho pryč.

Potápěč, který se rád předvádí, je nebezpečím pro své okolí.

autor: Šmok Radek
redakčně zpracoval: Tomáš Sládek