Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Hogarth (DIR) konfigurace 5

Postroj, zádová deska

autor: Šmok Radek  (publikováno: 25.04.2000)
redakčně zpracoval: Tomáš Sládek

Hogarth postroj je příkladem jednoduchosti. Základem je kovová zádová deska (back plate, dále BP), kterou je protažený jednodílný nylonový popruh. Dále ve spodní části je připevněn mezinožní popruh, který slouží k zachycení pohybů přístroje ve všech polohách.

Na nylonovém popruhu jsou navlečeny nerezové D-kroužky upevněné "stopkami", pružný provázek k připevnění inflátoru, držáky z cyklo duší k upevnění záložních světel, kovová přezka a malý nůž.

Rozhodnutí, zda zvolit hliníkovou zádovou desku, nebo desku z nerez oceli, záleží na tom, jakého je potřeba dosáhnout vyvážení. (Poznámka Tomáše Sládka: Pro potápění v moři je třeba zvolit nerez nebo plast, protože hliník má nižší korozní odolnost)

Nerezová zádová deska váží cca 3kg a může kompenzovat váhu pozitivních lahví, nebo pot. obleku a umožňuje připevnění V-zátěže mezi dvoumontáž lahví.

Zádová deska s popruhy Zádová deska

Popruh

Bohužel jsem nikde nesehnal lepší fotografie znázorňující protažení popruhu zádovou deskou. Pro tento případ jsem použil zvětšené obrázky zveřejněné v Doing It Right.

Horní přední část back plate   Horní zadní část back plate

Horní přední / horní zadní díl

Spodni predni cast   Dolni zadni dil   Nákresy back plate

Dolní přední / dolní zadní / nákres back plate

Popruh je vyroben z jednoho dílu 5cm širokého nylonového pásu dlouhého asi 3,6m (závisí na velikosti tělesné schránky). Jakým způsobem se popruh provléká back platem je velmi dobře znázorněno na schematickém náčrtu. Dvojmontáž lahví se na back plate upevňuje pomocí šroubů skrz back plate. V horní části back plate, kde šroub prochází deskou je v popruhu vyseknutý otvor, kterým vede šroub proto, aby nedocházelo k posunům popruhu v desce.

Někteří používají back plate vyrobený z hliníku, nebo plastu proto, že jsou lehčí.


Mezinožní popruh

Mezinožní popruh je 2,5cm široký nylonový pásek upevněný ve středu spodní části BP zakončený smyčkou, která se provléká opaskem vedoucím z BP. Zabraňuje pohybu a posouvání celého postroje.

V přední části popruhu je našit kruh v plastové stopce.

Upevnění v BP   Provlečení opaskem

Upevnění v BP / provlečení pásovým popruhem


D-kroužky

D-kroužky z nerez oceli jsou na popruhu upevněny přez nerezové stopky - žádné vázání ani řezání není třeba. Nedokáži si představit nic jednoduššího.

Doing It Right doporučuje D-kroužky mírně ohnout tak, aby nedocházelo k jejich přimáčknutí k popruhu, ale zůstávaly mírně "trčet" tak, aby se daly kdykoliv rychle a jednoduše uchopit.

D-krouzky a stopky   Upevneni D-krouzku

D-kroužky / upevnění

Doing It Right popisuje použití pouze 5-ti D-kroužků: jeden na každé straně ramenního popruhu v horní části hrudníku, jeden vlevo na boku na pásovém popruhu, jeden na přední části mezinožního popruhu a jeden na zadní části mezinožního popruhu.

D-kroužky na hrudníku slouží k upevnění dvou záložních světel, primárního regulátoru (pokud z neho nedýcháme), hlavy světla (pokus zrovna nesvítíme) a postupových lahví (stages; jednoho konce). D-kroužek na boku se užívá k uchycení rezervní cívky a postupových lahví (druhého konce). D-kroužek na přední části mezinožního popruhu se používá k zachycení a tažení za skútrem. Zadní D-kroužek na mezinožním popruhu drží primární cívku (pokud se nepoužívá), může být využit k připnutí deko-bóje, záložního skútru nebo dalšího potápěče.


Guma

Smyčka z tenké (4 mm) kulaté opředené gumy se používá k držení inflátoru na jednom místě. Vytvoříme si smyčku, kterou provlékneme společne s D-kroužkem stopkou na levém ramenním popruhu.

Smyčka svázaná   Smyčka uzlovaná   Zajištěná smyčka

gumové smyčky - svázaná, dvojitá rybářská spojka, zajištěná smyčka pod D-kroužkem

Smyčka se dá vytvořit buďto sešitím jehlou a kvalitní nití (obr. 1), nebo svázáním dvojitou rybářskou sppojkou (obr. 2). Guma se používá proto, aby bylo možné s inflátorem pohybovat (nahoru, dolů a do stran) a přitom po upuštění nám vrátí inflátor vždy na jedno místo.


Duše

Odříznutá část duše z horského kola velmi dobře slouží k upevnění záložní svítilny k popruhu. Další části rozřezané duše se používají jako ochrana popruhu v místech, kde prochází BP (popruh se tolik neodírá a déle vydrží).

Duše   Uchycení záložni svítilny

Duše z horského kola / uchycení záložní svítilny


Směrová šipka

Směrová šipka může být uchycena na kousku silikonové hadičky na pravém hrudním D-kroužku nebo na hlavě svítilny. Pokud nepoužíváte kapsy, není jiná možnost, jak je uložit.

Uchyceni na D-krouzku   Uchyceni na svetle

Uchycení na D-kroužku / uchycení na svítilně

Šipky mohou sloužit k označení napojení osobní vodící šňůry na hlavní vodící lanko apod.


Přezka

V Doing It Right složí opaskové přezky ke dvěma účelům. Spojuje pásový popruh v pase a zároveň drží box s akumulátory primárního světla na opasku.

Někteří používají přezky dvě, kdy jedna drží opasek a druhá zajišťuje box primárního světla proti pohybu po opasku.

Přezka

Přezka na pásovém popruhu


Nůž

Nůž by neměl nikde překážet a měl by být ostrý. Je důležité, aby nůž měl pilovité ostří proto, aby bylo možné rychle a jednoduše přeříznout v případě potřeby vodící šňůru. Je také důležité, aby měl tupou špičku, poněvadž není dobré se ostrou špičkou jakkoli zranit.

Nůž v pochvě   Nuz

Nůž v pochvě / Nůž

Já sám používám malý nůž US DIVERS Ranger. Pochva udržuje nůž na svém místě a zabraňuje vypadnutí nože (proto jsem si udělal z gumy smyčku, která ještě nůž přidržuje. Pochva je vyrobena z velmi odolné nylonové tkaniny či popruhu. Nůž by měl být stále čistý (bez rzi). Umísťuje se na pásový popruh vlevo hned vedle mezinožního popruhu.

autor: Šmok Radek
redakčně zpracoval: Tomáš Sládek