Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Duct tape

Lepící páska skoro na všechno

autor: Sládek Tomáš  (publikováno: 19.05.2007)

Obvykle stříbrná lepící páska, která se mezi potápěči používá nejčastěji na značení lahví. S její pomocí se ale dají i léčit bradavice a opravit kosmická loď. Zejména Američané věří, že nahradí půlku vybavení dílny.

Historie začala v roce 1942, kdy společnost Johnson & Johnson začala vyrábět pásku určenou pro izolaci beden s municí proti vlhkosti. Vojáci rychle zjistili, že páska se dá využít i na mnoho jiných věcí.

Složení duct/duck tape

Konstrukce pásky

Pásku tvoří tři vrstvy:

Plastová fólie
Polyetylénová (PE) fólie zaručuje odolnost proti vodě. Napřed se vyráběla v zelené barvě. Dnes je nejběžnější stříbrná, ale dá se sehnat téměř libovolné barevná barevnost, včetně signálních barev a průsvitného provedení.
Textilní vložka
Zaručuje pevnost a možnost utrhnou pásku v kolmém směru. Patrně nejpevnější dostupná duct tape (Ultimate Duck Brand Duct Tape) má při obvyklé šíři 48 mm pevnost v tahu přibližně 220 N, běžné druhy mají pevnost méně než poloviční.
Lepidlo
Lepidlo na bázi syntetického a přírodního kaučuku. Mělo by podstatně lépe držet na textilní vložce a fólii, než na povrchu, na který je páska nalepena, aby šla páska beze stop odstranit.

Duct nebo duck tape?

duck logo

Po válce se páska široce využívala pro těsnění rozvodů vzduchotechniky. Potrubí se anglicky řekne duct. Vodovzdornost pásky (duck je anglicky kachna) a použití bavlněné tkaniny (cotton duck) zase naznačuje, že by duct tape měla být spíš duck tape. Aby se to ještě víc zamotalo, tak společnost Henkel používá značku Duck, výsledkem je pak Duck Brand Duct Tape.

Z historického hlediska to vypadá, že první bylo označení duct tape, ale nikdo to neví jistě.

Použití při potápění

Popis lahve při směsovém potápění
Před plněním se na kus duct tape nalepené na vrchlík lahve napíše, kolik helia, kyslíku a vzduchu se má doplnit. Při plnění se postupně odškrtává. Po naplnění se provede analýza, jejíž výsledek (s datem) se napíše na další kousek pásky a plnící páska se sundá (a zpravidla použije pro přelepení ventilu). Docela problém je najít vhodnou fixu pro nápisy, které by se nesetřely i při jeskynním potápění, protože nějaký chytrák v Bruselu zakázal použití vhodných rozpouštědel. Někdy je lepší nápis s analýzou ochránit ještě přelepením průhlednou páskou.
Když hlídá tatínek
Když hlídá tatínek...
Zesílení hadice
Daleko lepší než všechny gumové návleky se ukázalo omotání koncovky hadice duct tape. Perfektně drží, na rozdíl od gumového návleku nepřekáží použití klíče a nevytváří ani na konci zesílení další bod, kde se hadice láme. Pokud si něco děláte z mínění ostatních, tak použijte méně nápadnou černou pásku, nebo je to také naučte.
Čůrací ventil
Propojení urinálního kondomu s hadicí je vhodné pojistit proužkem duct tape. Drsnější potápěči si pojišťují páskou i druhý konec kondomu. Z penisu pak zaručeně nesklouzne, ale raději se ani nepokouším představit si možné následky spatření sličné mořské panny.
Začištění pásku ploutví
Přesahy pásku ploutví tvoří perfektní hák pro zachycení šňůr a vlasců, spony ploutví se zase rády rozpadnou v nejnevhodnější okamžik. Řešením je koupit si pořádné ploutve s pružinami (či gumovými "pružinami chudého muže"), ale na několik málo ponorů do náročnějších podmínek se dá i omotat spona pásku ploutve a přesahující pásek pomocí duct tape.
Pupeční šňůra
Svazek lan, hadic a kabelů, na jehož spodním konci je potápěč pracující pod hladinou, zpravidla drží pohromadě díky duct tape. Závislé přístroje jsou doménou pracovního potápění.
Opravy
Uchycení šnorchlu na masku pomocí duct tape drží možná lépe než originál, k noze "přitejpovaná" ploutev vypadá značně originálně (jen se špatně sundává), ale přidělat páskou motor ke člunu, když se ztratí šrouby, není zrovna nejlepší nápad. Použití duct tape pro opravy potápěčské a lodní techniky svědčí častěji o zoufalství, než o nalezení optimálního řešení.
Zatěsnění bandáže zlomeného prstu

Zatěsnění bandáže
zlomeného prstu

Medicína
- Fixace zlomeného prstu, například přeraženého padajícím olovem či lahví, než se s ním dostanete k lékaři (který ho pak někdy zafixuje úplně stejně, akorát "korektnější" leukoplastí).
- Dočasně vodovzdorná úprava bandáže. - Stažení rány, aby se nerozšklebovala, do přelepení něčím vhodnějším či dokonce sešití. Dokonce se vyrábí náplasti, které vypadají jako duct tape, aby se chlapi nestyděli za svojí měkkost.
- Přelepená bradavice by po pár týdnech měla zmizet. Duct tape se při této léčbě obnovuje každý týden. Viz článek Focht DR III, et al. (2002). The efficacy of duct tape vs cryotherapy in the treatment of verruca vulgaris (the common wart). Archives of Pediatric and Adolescent Medicine, 156(10): 971-974.

Když náhodou z okénka Airbusu před startem při návratu z dovolené uvidíte, jak pomocí něčeho podobného jako duct tape opravují křídlo (viz video z Indie), netřeba hned žádat letušku o padák. Nejspíš to bude trochu jiná páska, hliníková speed tape, která se na některé dočasné opravy v letectví používá.

autor: Sládek Tomáš