Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Dráty pro Mares Guardian

Schéma zapojení, pomocí něhož si můžete stahovat data z Guardiana

autor: Pavel Hurbiš  (publikováno: 22.07.1999)
redakčně zpracoval: Zdeněk Šraier
Schéma Kolega si dělal interface na propojení diáře Casio s PC, jednoduché schéma. Říkal jsem si, že by to mohlo fungovat i na stahování dat z mého Guardiana. Spustil jsem tedy Guardian Reader 1.4, propojil Guardian a PC a stáhl jsem data, na první drc, bez problémů, hleděl jsem. Jelikož Guardian nepotřebuje větev pro přenos dat směrem do Guardiana, obvod se ještě zjednodušil.

Šel jsem tedy hned v pátek do obchodu, koupil součástky - 4 odpory, 1 diodu, 1 tranzistor, sériový konektor, 2 jacky a kablík (seznam součástek je na obrázku), vše za 28,90 Kč a v sobotu jsem si to postavil a opět to hned fungovalo :-).

Postavené to je za 5 minut, pokud si dáte práci s vestavěním do konektoru tak 0.5-1 hod., dle šikovnosti.

Celkový vzhled Těch šest součástek se krásně vleze do pouzdra 9 pinového RS232 konektoru (já si to akorát ještě, aby se to tam nemlelo, zalil silikonovým tmelem).

Na internetu je už sice jedno schéma uvedené. Toto je ale daleko jednodušší a levnéjší.

Stahování jsem zkoušel na stolním PC s W95 i na notebooku s NT4, vše v pohodě. Nemusí to ale fugovat vždy a na všem.

P.S.
Zvládne to každý.

P.P.S.
Rady a možné obtíže u amatérů jako já:


Doplnění a komentář

Již jsem viděl zničený Guard a tak pozor! Nesprávně zapojený interface za "vhodné konstelace" může Guardu ublížit, nezapomeň, že na ty kontakty je nejen připojena digitální komunikace, ale i měření vodivosti. A to je ten důvod, proč bych se k tomu choval velmi šetrné a spíše bych použil vhodnější adaptér. A ani výše zmiňovaný SW Guardian Reader 1.4 se již nedistribuje.

Schema
Opravené schéma
Jiří Maté

(Poznámka Tomáše Sládka: na výše uvedené adrese je teď, v květnu 2000, k dispozici free software Universal Dive Computer Link a odkaz na ftp server Maresu, kde se dá stáhnout originál Dive Computer Data System. Autor také upravil zapojení i pro oboustrannou komunikaci a více typů computerů)

autor: Pavel Hurbiš
redakčně zpracoval: Zdeněk Šraier