Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Jak ztížit prodej kradené výstroje

nejlepší je prevence

autor: Žižka Luboš  (publikováno: 22.12.2005)
redakčně zpracoval: Zdeněk Šraier

Chtěl bych reagovat na enormně se množící záznamy v rubrice Ukradená výstroj na Stranách potápěčských a také se pokusit podle možností i nějak účinně pomoci poškozeným majitelům. Já tvrdím, že kdo chce okradeným pomoci, tak to udělá a nebo se o to alespoň může pokusit. Pohybuji se v oblasti prodeje i servisu a prochází mi rukama jak nové, tak občas i použité sportovní vybavení. Dohledat odcizené předměty je tvrdý oříšek někdy i pro pátrací skupinu policie, natož pro samotného poškozeného, jenže společně to relativně s úspěchem lze, i když určitě ne na 100 %. Myslím, že by bylo dobré informovat, nebo spíše připomenout všem, jak alespoň zvýšit pravděpodobnost nálezu takové odcizené věci. Pokud pomineme vlastní prevenci proti krádeži či když tato selže, nezbývá než si drbat hlavu a pokusit se věc nalézt. Těžko lze očekávat že orgány PČR budou hledat naše odcizené věci např. na potápěčských srazech a akcích jako jsou hromadné ponory na Americe atd., na to skutečně čas nemají. Osobně jsem přesvědčen, že naprostá většina technických součástí naší výstroje je solidními výrobci označena výrobními a nebo alespoň sériovými čísly.

Je všeobecně známo, že pro účely prodeje použitého zboží je dnes předpisy zpřísněna evidence osob a prodávaného sortimentu, i když to se někomu občas podaří obejít, lze tak ve spolupráci s poškozeným nebo i orgány státu dohledat i případného přímého prodejce, či překupníka atd. Nepovinnou, ale vysoce účinnou formou pomoci okradenému, je využít svého občanského práva dle možností zákona a zcela jednoduše odcizenou věc osobě, která ji nabízí k dalšímu prodeji či jen k zakázce do servisu, zadržet. K tomu je však nezbytné, aby byla věc nezpochybnitelně identifikována a aby bylo známo, že se ta konkrétní věc pohřešuje. Jak jsem uvedl výše, tak naprostá většina věcí technického charakteru je označena čísly. Dají se nalézt na všech věcech podléhajících revizím, jako jsou regulátory, ventily, tlakové láhve, dále i na ostatních součástech výstroje, jako jsou počítače, kompenzátory vztlaku, kompasy, hodinky a spousta dalšího vybavení, snad vyjma izolačních obleků, bot, ABC a ostatních doplňků. Nevypisuji zde všechno z důvodu, že ne všichni výrobci tak věci značí, ale bývá to pravidlem u všech renomovaných. Zjednodušeně řečeno je potřeba věc pořádně popsat a také vědět, co vlastně přesně mám, ono uvést např. že mi někdo odcizil láhev Beuchat je hezké, jenže firma Beuchat žádné tlakové láhve nevyrábí, povětšinou se jedná o značku Faber s logací prodejní značky. Bez nadsázky musím uvést, že když mi přinese sebevíc podezřelý člověk regulátor např. Apeks TX 100 černé barvy, není zde jediný oprávněný důvod se ve věci jakkoliv angažovat, když nemám co s čím na věci porovnat. Na základě takové informace nelze nic dělat. Pokud je zde nějaké číslo k porovnání, pak to zcela mění situaci a může dojít i k nálezu kradené věci. Ovšem u předmětů bez takových rozpoznávacích znaků nezbývá než se s nimi rozloučit, neboť pokud nenesou nějaké markantní znaky, nelze je nezpochybnitelně identifikovat a ani zadržet. Zabývat se takovou anonymní věcí prakticky pozbývá jakéhokoliv významu.

Poznačit si takové identifikační číslo majitele věci nestojí vůbec nic, pokud se nemýlím, rovněž tak vůbec nic nestojí prodejce či servisního technika prohlídka a případné porovnání výrobního, či jiného identifikačního čísla nebo znaku. K tomu je zapotřebí jen chuť s ochotou a nepatrným množstvím času, navíc to vše není problém provádět i diskrétní formou, aby se takový technik nebo výkupčí nedotkl citlivějšího klienta. Je to jen o tom, nejen tupě inkasovat, ale i něco málo poskytnout. On prakticky nikdo jiný tu možnost selekce potápěčské výstroje ani nemá. Samostatný problém je odcizení věci z prodejny, tam je to horší o to, že je nutné věc dohledat formou inventury, ale i to lze, navíc prodejny mají možnost účinných preventivních opatření. Půjčovny, kluby, školy apod. mají navíc možnost v rámci prevence označit si své věci zvlášť a navíc i ty běžně výrobcem neznačené. Ostatní potápěčské veřejnosti nezbývá, než si své věci více hlídat a držet jim v tom palce.

Bylo by hezké kdyby se podařilo potápěčskou techniku a výstroj vyčlenit ze zájmu zlodějů, navíc to není až tak nereálné si myslím. Sám za sebe mohu přislíbit zcela bezplatnou pomoc každému, kdo se na mne obrátí, už to konec konců nějaký pátek dělám, dokonce tu a tam i s hmatatelnými výsledky a nikdy jsem nikomu tuto občanskou pomoc neodmítl. Vůbec nic to nestojí a navíc není vhodné parazitovat na okradených - navíc spřízněného ražení.

autor: Žižka Luboš
redakčně zpracoval: Zdeněk Šraier