Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Suché rukavice a kruhy KUBI

recenze modelu 2007

autor: Sládek Tomáš, Hovorková Marcela  (publikováno: 20.02.2008)

Mrznout v mokrých, nebo si pořídit suché rukavice? Po letech zkušeností s různými systémy kruhů a mokrými rukavicemi jsem začal používat kruhy KUBI od Petra Kubičky.

Recenzovaná sestava obsahuje kruhy se všemi o-kroužky a gumové rukavice, to vše zabalené do úhledné taštičky na zip, která se dá použít i jako kapsa na opasek při potápění. Jako tepelnou vložku jsem použil rukavice s izolační vrstvou Thinsulate 40 g (za pár korun z armyshopu).

Instalace

Rukavice přišly už nainstalované, na rukávy suchého obleku jsem si pochopitelně musel kruhy nasadit sám. Nasazení jednoho kroužku na rukáv mi trvalo i se studiem návodu asi pět minut. Jakmile jsem pochopil princip, byla montáž velmi rychlá a snadná, bez použití nástrojů.

Rukavice jsem potřeboval zkrátit. Kdybych netrval z čistě estetických důvodů na založení ustřiženého lemu, byla by instalace kruhů do rukavice podobně jednoduchá a rychlá, jako u kruhů na rukáv. Nepovinné založení lemu zabralo pár minut navíc.

Provedení

Velkou předností jsou kompaktní rozměry. Délka sestavených kroužků (měřeno po délce rukávu) je pouze 33 mm a vnější průměr se díky tuhému materiálu podařilo zmenšit na konstrukčně dosažitelné minimum (120 mm). Materiálem kruhů je hliníková slitina opatřená tvrdým eloxováním.

Praktické zkušenosti

Při oblékání jsem velmi ocenil, jak snadno se kruhy spojují. Až jsem měl strach, aby sestava držela při ponoru spolehlivě pohromadě. Zkoušel jsem rukavici pod vodou nafouknout s rukou nad hlavou a po ponoru za ni různě tahat - držela. Při svlékání ale stačilo kruhy rozpojit prsty druhé ruky. O kroužky přitom nejsou namazané, vše záleží jen na přesných rozměrech. To je výhoda obrábění hliníku, tak přesně lisovat běžné konstrukční plasty nejde.

Zkušební ponory probíhaly pod ledem, pracoval jsem se šňůrou. Bál jsem se špatného hmatu, ale ve srovnání s mokrými rukavicemi byl hmat naopak výrazně lepší. Relativně tenká gumová rukavice hmat příliš neomezuje a Thinsulate se v místě dotyku poměrně snadno stlačí. Vázal a dokonce i rozvazoval jsem uzlíky na šňůrách tenkých asi 1.5 mm, pracoval s nožem - bez problému.

Při náročnějším potápění je velmi praktické překrytí všech vnějších hran - gumové rukavice i manžety jsou chráněné proti přiskřípnutí a proražení. I samotné rukavice jsou velmi odolné, nebylo vůbec snadné propíchnout jejich materiál ostrým důlčíkem a rýsovací jehlou (což jsem zkoušel na odstřižených koncích). I kdyby se povedlo udělat otvor, nemají tendenci se trhat a vzhledem k jejich velmi nízké ceně se ani nevyplatí pokoušet se o lepení.

Teplo se s mokrými rukavicemi srovnávat ani nedá. Hodina pod ledem bez nejmenšího pocitu chladu na ruce. Při sérii ponorů je neocenitelná možnost střídat více izolačních vložek a mezi ponory je důkladně vysušit.

Co se nelíbilo

Největším problémem je návod. U přiloženého jednostránkového návodu jsou obrázky nezřetelné, mnohem lepší jsou u návodu na webu www.kubi.sk. Návod se zabývá pouze montáží, nikoli údržbou a řešením potenciálních problémů. Ani z webu pak není patrné, že se dají v případě potřeby objednávat i jednotlivé komponenty (a za kolik).

autor: Sládek Tomáš, Hovorková Marcela