Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Kyslík zachraňuje i pod vodou

alternativa pro poskytovatele kyslíku

autor: Zdeněk Šraier  (publikováno: 05.02.2005)
Dávkovač Zkrácené hadice a miniaturní manometr Kyslíková polomaska s hadičkou a nasazeným dávkovačem Redukce na kyslíkovou lahev

Dlouho jsem vymýšlel, jak to udělat, abych mohl v případě nějaké nehody poskytnout kyslík, když už jsem na to DANem vycvičen, a přitom nemuset kupovat jednoúčelové kyslíkové křísící/inhalační přístroje typy DAN (za desítky tisíc), SPČR (13.000 s kufrem, který nechci) nebo jiné, jako třeba ty popsané Jiřím Valentou.

Kromě ceny mi na nich vadila malá zásoba kyslíku, vždyť dvoulitrová lahvička stačí na 25 minut při dýchání jednoho postiženého, ale většinou se potápíme ve dvojicích. Dalším nedostatkem je podle mne možnost pomoci pouze na suchu, ale potápěč možná bude častěji potřebovat kyslík pro dekompresi než pro oživování.

Rozhodl jsem se vyrobit něco, co by vyhovělo mým představám. Požadavky byly:

  • použití na suchu i pod vodou
  • pomoc více postiženým
  • možnost dýchání řízeného postiženým nebo se stálou dávkou kyslíku

Koupil jsem na inzerát kyslíkovou láhev o objemu 10 litrů - to by mělo stačit. Dal jsem za ní 2.000 Kč.

Jako redukční ventil jsem použil první stupeň Apeks DS4, pro řízené dýchání poslouží druhý stupeň Apeks ATX40. Cenu teď z hlavy nevím, ale DS4 stál asi 3.000 Kč a nevyužitý oktopus ATX40 se mi válel doma. Není to ale nic jednoúčelového, je to normální použitelná automatika. Jen jsem to musel vyčistit na kyslík.

Stálou dávku (doporučovaných 15-20 litrů za minutu) jsem vyřešil plynovou tryskou na středotlakém výstupu z DS4. Aby bylo možné stálou dávku zapnout a vypnout, rozhodl jsem se, že si nechám vyrobit u Trpíka element (dávkovač), který na jedné straně bude mít standardní trn rychlospojky inflátorové hadice a na druhém vlnitý čudlík pro navlečení kyslíkové hadičky vedoucí do polomasky. Uprostřed tohoto dávkovače bude ta plynová tryska. Aby tam zbytečně neplandaly, nechal jsem si zároveň zkrátit inflátorové hadice na délku 10 cm. Jirka Trpík za jednu sadu krátké hadice a elementu s tryskou chtěl 1200 Kč. Vše kyslíkově čisté.

Inhalační kyslíkové polomasky jsem koupil v internetovém obchodě Omniprax, 1 kus s hadičkou za 98 Kč. Koupil jsem dvě pro dospělé a jedno menší pro děti. Ještě jsem k tomu přidal malý manometr Apeks (Miniaturní finimetr PONY 350bar) z druhé ruky za 700 Kč a redukci z kyslíkového závitu na standard G5/8". Tu mi také vyrobil Jirka Trpík, cenu si nepamatuji, asi za 200 Kč.

Když se to celé smontuje, vyhovuje to mému zadání a může to poskytnout pomoc jednomu potápěči ve vodě (ale je tam ještě jeden volný středotlaký výstup, takže by mohli být i dva) nebo až třem na suchu (jeden dýchá z ATX40 a dva mají stálou dávku v polomasce). Když nebudu chtít použít jednu nebo obě stálé dávky, stačí rozpojit rychlospojku.

Celkové náklady u mne dosáhly výše 8.600 Kč, ale máte-li k dispozici kyslíkovou automatiku a láhev, které můžete využít i jinak, nutné úpravy stojí pouze 2.400 za dva dávkovače, 200 za redukci k lahvi a 196 za dvě kyslíkové polomasky. A to už se vyplatí, neeéé.


Celá smontovaná sestava
autor: Zdeněk Šraier