Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Závada přesného manometru

Dobrý důvod proč vždy analyzovat směs

autor: Sládek Tomáš  (publikováno: 11.06.2008)

Luxusní přepouštěcí hadice s jehlovým ventilem a přesným 1% manometrem měla být zárukou pohodlného, přesného a bezpečného míchání směsí. Nedávno jsem při analýze několika dekompresních lahví zjistil, že obsahují něco úplně jiného, než jsem předpokládal.

Napřed jsem si myslel, že odešlo kyslíkové čidlo v analyzátoru trimixu, nebo že zlobí kalibrace. Vyzkoušeli jsme analyzátor s Alešem Procháskou, který analyzátory vyrábí - byl v pořádku. Nově lze analyzátor rozšířit i o měření tlaku čidlem. Aleš mi čidlo zapůjčil. Tam, kde vysoce přesné (0.25%) čidlo naměřilo 26 bar, ukazoval "přesný" manometr přes 40 bar.

Manometr je už po záruce, tak jsem se do něj podíval. Ložisko ručky manometru je spojeno s krytem, zbytek mechanismu tvoří jeden celek s mosazným tělesem. Při pohybu krytu proti tělesu se pastorek ručky odvaluje po hřebenu. Pro zaviklání krytem stačí jen malá síla, co u toho ručka dělá vidíte na videu. Záběr jsme natočili při tlaku v lahvi 45 bar, manometr ukazuje asi od 15 do 60 bar. Video jsme s Alešem Procháskou natočili před jeho dílnou poněkud improvizovaně, digitálním foťákem z ruky, tak omluvte jeho kvalitu.

Manometr dostal ještě šanci. Spodní část jsem vyplnil epoxidem, který pevně spojil kryt s tělesem.

Závěr:
1. Nejen omyl blendera může vést k podstatné chybě pří mixování dýchacích směsí. Ověřit výsledné složení analyzátorem je naprosto nezbytné.
2. Všechny měřící přístroje vyžadují čas od času kontrolu a kalibraci.
3. Manometry značky KFM (výrobce Wika) už kupovat nebudu.

Poznámka:
Jemná stupnice na manometru původně nebyla, což mne u manometru deklarovaného jako přesný mělo varovat. Stupnici jsem vytiskl na papír a po vystřižení papírové mezikruží přilepil okolo původní hrubé stupnice.

Poděkování:
Alešovi Procháskovi za poskytnutí přesného čidla ke kalibraci a zázemí dílny při opravě.

autor: Sládek Tomáš