Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Kolik vody nasákne podoblek

když je celkově provlhlý

autor: Sládek Tomáš  (publikováno: 02.12.2007)
Podoblek Touche

Začátkem listopadu jsem udělal o víkendu tři asi devadesátiminutové ponory. Přivezl jsem si domů vlhký, ale nikoli mokrý podoblek. Zajímalo mne, kolik je v něm vody.

Zpuchřelá manžeta

V sobotu odpoledne se mi při vstupu do vody zdálo, že teče do rukávů. Manžety byly zpuchřelé tak, že dírou by snad šlo prostrčit malíček - na každé ruce byla jedna díra. Týden předtím tam ty díry nebyly. To je zákon schválnosti, Zdeněk ten den utrhnul celou manžetu (lepenou). Manžety jsem na místě vyměnil. Mám na sucháči ZipSeals, které umožňují výměnu bez svlékání obleku během několika minut. Manžety vypadaly zpuchřele už dost dlouho, takže jsem měl po ruce připravené náhradní.

Rukávy podobleku (Touche, hodně starý) jsem po ponoru vyždímal, jinak zůstal podoblek jen celkově navlhlý. Přes noc jsem sušil, vyschnul jen částečně.

V neděli jsem šel na další dva ponory. Po třetím víkendovém ponoru jsem stále cítil silně vlhké rukávy, ale podoblek nebyl nijak zvlášť mokrý, spíš celkově provlhlý. Na konci druhého ponoru mi nebylo žádné zvláštní teplo, ale velká zima také nebyla. Voda měla 9 °C a pauza mezi ponory byla asi dvouhodinová, takže úplnou tepelnou pohodu bych nečekal ani za sucha.

Doma jsem podoblek zvážil, měl hmotnost 2361 g.

Po vyprání (Nikwax Tech Wash), impregnaci (Nikwax Polar Proof) a odstředění (při 1000 ot/min) byl podoblek rovnoměrně vlhký; rukávy byly rozhodně méně vlhké, než po potápění. Váha naměřila 2474 g.

Po dvou dnech sušení jsem vážil znovu, hmotnost suchého podobleku byla jen 1639 g (všechna vážení +/- 2g).

Hodně mne překvapilo, že vlhký podoblek, ve kterém se dalo úplně v pohodě potápět, pohltil asi třičtvrtě litru vody. A také mne příjemně překvapila účinnost odstřeďování.

autor: Sládek Tomáš