Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Nosič dvojčete

aneb rozebírací obruče

autor: Zdeněk Šraier  (publikováno: 10.10.2004)

Proč

Nejsem žádný technický potápěč, ale přeci jenom i při koupání zadku a koukání na rybičky sem tam pocítím potřebu použít jinou konfiguraci, než jedna lahev.

Z kapacitních důvodů rozhodně doma nepotřebuji skladovat opravdové DIR dvojče 2 x 12 litrů. Použil bych ho tak jednou, dvakrát, do roka. Další důvod, proč nemít pevně spojené dvojče, je stěhování vercajku po schodech.

Proto jsem se rozhodl, že si vyrobím něco, díky čemuž budu moci používat zdvojené svoje sedmičky nebo patnáctky. Na žaketu to moc nešlo, ale když jsem před lety přešel na křídlo s backplatem, bylo řešení na dosah ruky.

Jak

Vzhledem ke svému strojovému vybavení jsem hledal (a našel) řešení, které by dovolilo vyrobit nosič pomocí běžného ručního nářadí.

Potřebný materiál:

Potřebné nářadí:

Do plocháčů se musí vyříznout (vypilovat) zářezy, kterými bude procházet popruh tak, aby ho plocháče nepřitlačovaly k lahvi. To by totiž nešel utáhnout. No a z jäckelu se musí vyříznout kousky užších stran, kudy bude také procházet popruh.

Ze závitové tyče uřízněte dva potřebné kusy a na jedno konci upevněte matici (zalepit, zavařit, já ji zajistil důlčíkem). Pro každé lahve bude potřebná délka šroubů jiná, já jsem pro moje sedmičky naměřil délky šroubů 117 mm (horní) a 115 mm (dolní). Pro mé patnáctky je zapotřebí nahoře 140 mm a dole 138 mm.


Na popruh přišijte lahvové přezky, pokud nebudete chtít spojovat dvě patnáctky, může být popruh kratší. Ale pozor, jak je dobře známo: dvakrát měř a jednou stříhej.

Do hliníku vyvrtejte díry v rozteči podle Vašeho backplate, u mě to bylo 278 mm. Provlečte šroub a pevně stáhněte k sobě.

Při upevňování lahví k sobě dbejte na to, abyste popruh řádně utáhli. Lahev musí být pevně opřena o plocháč. Když jsem popruh dobře utáhl, mohl jsem klidně zvedat patnáctkové dvojče za ventil jedné lahve a propojení se ani nehnulo. Polypropylenový popruh ve vodě nenavlhá, tudíž se to neuvolní ani ve vodě.

Co s tím

Určitě to není vhodné do jeskyní či pro hloubkové rekordy. Ale na občasné použití pro hlubší nebo delší ponory, než na jaké stačí jedna lahev, proč ne. Já to použiju na výpravách bez plnění na místě, kdy budu mít prázdnou patnáctku a sedmička mi nebude stačit. Při výcviku, abych nemusel vylézat z vody, ...

Časem by se to třeba dalo doplnit o pružnou propojku, aby to nebyly nezávislé lahve, ale opravdové dvojče. Přemýšlel jsem o krátké přepouštěcí hadici, ale ta je příliš tvrdá a nedá se na ní udělat potřebný ohyb.


autor: Zdeněk Šraier