Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Olovo v gumě

jednoduché a funkční

autor: Jiří Valenta  (publikováno: 20.09.2006)
redakčně zpracoval: Tomáš Sládek

Olova trhají kapsy, otloukají se jim při pádu hrany, špatně se s nimi manipuluje a otěr zůstává ve vodě. Stav, co se mi nelíbí. Rozhodl jsem se zabalit je do gumy.

Výsledek práce - pogumovaná zátěž s uchem
pogumovaná zátěž s uchem

Proč dnes doma dělat cokoliv z cajků, když jde všechno koupit? Důvody mohou být různé. Třeba máme něco doma, co stačí upravit, nebo se mohou zdát až dvě stovky za jedno malé olovo nestydatě moc, nesehnali jste přesně to co potřebujete a nebo máte potřebu něco tvořit.

U mne to v tomto případě bylo od každého trochu. Dalším důvodem byla snaha o co nejekologičtější pojetí, bezpečné a pohodlné při přepravě a manipulaci. Např. na člunu vytáhnu ve vodě olovo a karabinou pohodlně cvaknu na provaz kolem člunu.

Odlévání

Olova mám odlité do velmi jednoduché formy. Změřím, jak velké olovo potřebuji, nebo spočítám potřebný objem z hmotnosti (objem v formy v litrech vynásobit 11×, výsledkem je hmotnost v kg).

Na kus hliníkového plechu nakreslím základnu a bočnice, jako když se vyrábí papírová krabička, ale bez přesahů. Vystřihnu a naohýbám. Hrany nejsou spojeny, pouze těsně přiléhají, stačí sklepnout.

Hliník je ideální jak na odlévání, tak na výrobu "kuchyňskými" technologiemi. Olovo tavím na plynovém vařič ve starém ešusu, pro manipulaci používám staré kleště. Vše dělám venku, abych se nepřiotrávil.

Výsledkem je hromádka kostiček olova, v našem postupu jsou použity dvě s hmotností 1,3 a 1,5 kg.

Kapotáž

Potřeba je páska (optimálně černá duct tape), kousek popruhu šíře 20 mm (doporučuji barevný), nůžky a staré gumové duše, nejlépe z motorky a z jízdního kola. Motocyklové a automobilové jsem dostal v pneuservisu zdarma (pozor jen na ty, které byly vyplněny sprejem na dojetí). Duší z kola jsem měl doma několik, co už se nevyplatilo lepit.

Duše odměřím na průměr, aby šel ustřižený kroužek natáhnout na sestavu olověných kostek tak, aby nebyl volný, ale aby se guma netrhala. Raději víc utažené. Pásky stříhám tak 1 až 2 cm široké. Širší se hodně těžko navlékají, užších potřebuji moc a míň drží.

Kostky poskládám tak, jak je chci mít zafixované. Olepím páskou tak, že je pokrytý celý povrch.

Odměřím kus popruhu, aby byl trošku delší než obvod sestavy. Poté natáhnu podélné gumové pásky. Pod gumy na spodní hraně sestavy podvleču konce popruhu pod gumy. Pak natáhnu příčné gumičky jednu vedle druhé po celé ploše. Toť vše.

Zátěže od jedné do čtyř kostek používáme již asi pět let k naprosté spokojenosti. Dokonce drží i kolegovi, který se o výstroj moc nestará.

Dobře se s nimi manipuluje, v kapsách netlačí ani v plavkách a kapsy neničí, protže nemají ostré hrany. A v kapsovém opasku se velice snadno přidá či ubere zátěž podle potřeby.

Tož hodně úspěchů s tým volovom.


autor: Jiří Valenta
redakčně zpracoval: Tomáš Sládek