Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

HangAir - ramínko s větrákem

Underwater Kinetics

autor: Sládek Tomáš  (publikováno: 16.01.2009)

Sušení suchých obleků, které nezůstanou úplně suché, je vděčným námětem diskusí a stalo se i tématem několika článků na SP (viz související odkazy). Nyní je k dispozici jednoduché a překvapivě funkční řešení.

Ramínko HangAir

Ramínko je dlouhé 58 cm a široké 19 cm. Velká plocha snižuje namáhání zavěšeného obleku. Napájení zajišťuje maličký adaptér do zásuvky prostřednictvím 5 m dlouhého kabelu. Větrák používá napětí 12 V a standardní napájecí konektor, takže by neměl být problém udělat kabel do auta a sušit i na cestách (jestli se takový kabel nedá koupit, nevím). Větrák má dvě rychlosti, zkoušel jsem jen tu vyšší.

Po návratu z potápění šel na ramínko suchý oblek, trilaminátová Agama s holinkami. Nebyl vytopený, jen lehce vlhký kondenzovaným potem. Ramínko přesně pasuje do neoprenové krční manžety. Po zapnutí se celý oblek nafoukne, uvnitř silně proudí vzduch a tak jsou větrané i holinky. Za půl hodiny nebylo po vlhkosti ani stopy.

Důkladnějším testem byl podoblek. Porovnal jsem schnutí na obyčejném ramínku a na ramínku s větrákem. Abych dosáhl rovnoměrného provlhčení, tak jsem podoblek vymáchal ve vodě a odstředil v pračce. Podruhé pračka odstředila podoblek trochu lépe (byl asi o 20 g lehčí), tak jsem vlhkost srovnal nastříkáním vody rozprašovačem dovnitř podobleku. Sušení probíhalo v prostředí suchého, teplého bytu.

Zatímco na ramínku HangAir byl podoblek po vyprání a vyždímání v téměř suchém stavu za 3,5 hodiny, volným sušením na obyčejném ramínku trvalo usušení déle než 12 hodin. Jakž-takž přijatelný stav na ramínku s větrákem nastal za 2.5 h, volným sušením za 7 h.

Průběh sušení je na následujícím grafu. Hmotnost celého podobleku i s vodou (v gramech) je na svislé ose. Na vodorovné ose je čas v hodinách.

Graf

Základní výhoda je jasná - ramínko ruchle usuší cokoli, co se na něj dá pověsit. Samozřejmě může fungovat pouze v prostředí s nižší, než 100% vlhkostí. Ještě lépe - bez ohledu na vlhkost okolí - by fungovalo po doplněnní vyhřívání, ale to by vyžadovalo přivedení nebezpečného napětí do vlhkého prostředí. Nevýhodou pro použití v bytě je také hluk, který větrák vydává. Spát vedle sušícího-se obleku bych nechtěl, ale za zavřenými dveřmi vedlejšími místnosti už není ani v noci téměř slyšet.

K recenzi poskytl František Pudil, Magická modrá, kde se dá HangAir koupit za 1200 Kč (leden 2009).

autor: Sládek Tomáš