Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Aktivní sušák

Jak rychleji usušit botky a rukavice.

autor: Zdeněk Šraier  (publikováno: 07.03.2003)

V zimním období trvá mým rukavicím až 10 dní, než pořádně vyschnou i prstech. Otáčet naruby je nechci, protože se tak rozlepují švy. Rozhodl jsem se tedy postavil sušák s nuceným prouděním vzduchu.

Potřebný materiál na jedné hromaděSušák jsem stavěl z dostupného materiálu, který se mi válel doma.


VentilátorVentilátor s nápisem "CDELANO B CCCP" (v roce 1980) jsem získal už nevím od koho asi před deseti lety. Jeho nejvýznamější vlastností je, že úplně přesně zapadne do plastové misky.


Miska do mrazákuMiska o straně asi 20 cm a s hloubkou 8 cm, původně určená pro ukládání potravin v mrazáku.


Hrdlo od PET lahveZ osmi PET lahví od matonky jsem odřezal hrdla se závitem, a to v místě zesílení.


Novodurová trubičkaV krabici s označením všelicos jsem měl novodurové trubičky s vnějším průměrem 20 mm. Koupil jsem je kdysi ve vojenském výprodeji za 2 Kč/m. Dala by se take použít plastová vodovodní trubka. Trubičky jsem nařezal na délku 25 cm.


Miska s vyvrtanými otvoryDo misky jsem vyvrtal otvory s takovým průměrem, aby jím prošel závit hrdla PET lahve (asi 28 mm - neměřil jsem to). Problém byl, čím takovou díru do poměrně křehkého plastu, a ještě přes roh, vyvrtat. Nakonec jsem (opět v bedně všelicos) našel kus trubky odpovídajícího průměru a pilníkem jsem na ní vybrousil zuby. Potom jsem otáčením trubky rukou vyřezal v misce 8 otvorů.


Miska s nalepenými hrdlyDo otvorů jsem pistolí s tavným lepidlem zalepil hrdla PET lahví.


Trubička s nalepeným víčkemVíčka od PET lahví jsem provrtal vrtákem do dřeva o průměru 20 mm. Nasunul jsem je na trubičky asi 2 cm od okraje a zase zalepil tavným lepidlem.


Ventilátor zasunutý do miskyDo misky jsem ještě uděla otvor pro přívodní flexo šňůru a zasadil jsem větrák.


Zkomletovaný sušákTakhle vypadá zkompletovaný sušák. Bez nožiček - ty přijdou do otvorů v rozích větráku.

Jak správně (DIR) používat sušák ?


Sušák s nasazenými rukavicemi a botkamiPoužití sušáku. Bez nožiček ho lze položit na topení a foukat tak teplý vzduch, s nožičkami může stát kdekoliv. Nožičky budou nutné k tomu, aby ventilátor mohl dobře nasávat vzduch.Stacionární pasivní velkokapacitní sušák pro teplé období

Na balkóně jsem si vyrobil z dřevěného hranolku a čtyř metrů vodovodní plastové trubky následující sušák.
Hranol přišroubujete do rohu a šikmo do něj navrtáte potřebný počet otvorů na kousky trubky. Trubky jsem zalepil mým oblíbeným tavným lepidlem.
autor: Zdeněk Šraier